E dalloni dot? Orbiteri i NASA kap imazhin e çuditshëm në Mars

Një orbiter i NASA-s fotografoi në sipërfaqen e Marsit, një pamje të ngjashme me fytyrën e një ariu që dukej se po shikonte pas.

Një kamerë në bordin e Mars Reconnaissance Orbiter, e quajtur Eksperimenti i imazhit me rezolucion të lartë, ose HiRISE, kapi një imazh të veçorisë së pazakontë gjeologjike në dhjetor.

Një krisje rrethore në sipërfaqen e Marsit i jep formë kokës, ndërsa dy kratere i ngjajnë syve. Një strukturë kolapsi në formë V krijon iluzionin e hundës së një ariu.

Thyerja rrethore mund të jetë për shkak të vendosjes së një depozite në majë të një krateri të groposur që është e mbushur me lavë ose baltë. Karakteristika e ngjashme me hundën është ndoshta një vullkan ose një kanal balte.

Universiteti i Arizonës, i cili krijoi kamerën së bashku me Ball Aerospace, ndau imazhin më 25 janar.

Fotoja ngjason me një imazh të kapur më parë nga një observator hapësinor i NASA-s në tetor 2022, kur dielli dukej duke buzëqeshur për shkak të njollave të errëta të quajtura vrima koronale.

Zakonisht, HiRISE bën fotografi të terrenit të ndriçuar mirë ku ka shumë dritë për të prodhuar imazhe të qarta. Megjithatë, ndonjëherë, ne do të donim të dinim se çfarë po ndodh në zonat e errëta të dimrit.

Dhe marsin e kaluar, roveri Curiosity vuri re një formacion shkëmbor që i ngjante një luleje në Mars.

Kamera HiRISE ka marrë imazhe të Marsit që nga viti 2006, kur Orbiter Mars Reconnaissance filloi të rrotullohej rreth planetit të kuq. Kamera e fuqishme është projektuar për të kapur imazhe të detajuara të sipërfaqes së Marsit, duke përfshirë veçori të vogla deri në 1 metër.

Orbiteri rrethon Marsin çdo 112 minuta, duke fluturuar rreth 255 kilometra mbi polin jugor deri në 320 kilometra mbi polin verior.

Anija kozmike dhe grupi i instrumenteve të saj i ndihmojnë shkencëtarët e NASA-s të studiojnë atmosferën, motin dhe klimën marsiane dhe mënyrën se si ato ndryshojnë me kalimin e kohës. Orbiteri kërkon prova të ujit, akullit dhe terrenit kompleks dhe zbulon vendet e ardhshme të uljes për misione të tjera.

Së fundmi, orbiteri ktheu imazhe mahnitëse se si duket dimri në Mars.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu