“E dimë kush e lëshoi kundër nesh”, Erdogan lëshon deklaratën e fortë dhe paralajmëron Greqinë

Mediat helene thonë se Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vijon provokimet kundër Greqisë, duke deklaruar gjatë fjalës së tij hapëse në asamblenë e parlamentit turk se “Ankaraja e di se kush e ktheu Greqinë kundër Turqisë pas 100 vjetësh”.

“Ne e dimë shumë mirë se kush na e lëshoi përsëri Greqinë pas 100 vjetësh ”, tha në mënyrë karakteristike presidenti turk.

“Ne e dimë se loja u zhvillua në këtë mënyrë,” shtoi ai.

“Armatimi i Greqisë është i papajtueshëm me arsyen, mirëkuptimin dhe aleancën. Nuk është në interesin e askujt të ndjekë një politikë provokimi dhe nuk do ta bëjë këtë. Ne e këshillojmë Greqinë të përmbahet nga sjelljet që do ta çojnë popullin e saj drejt shkatërrimit ”, tha Erdogan, duke vënë në dukje se “bota po tërhiqet në një vorbull të madhe. Turqia është vendi më i prekur nga të gjitha zhvillimet dhe ne nuk mund të përballojmë të ndjekim ngjarjet në rajonin tonë.”

Gjithashtu, në të njëjtin fjalim, Erdogan iu referua kërkesës së Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, duke theksuar se Turqia nuk do ta ratifikojë kërkesën e tyre “përderisa nuk kanë mbajtur premtimet” që kanë bërë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu