E rëndë! 16 vjeçari shqiptar digjet i gjallë, ja detajet

Arsid Muça, një 16-vjeçar nga Shkodra humbi jetën nga flakët e zjarrit që përfshinë një ndërtesë në kufirin mes Belgjikës e Luksemburgut.

Afro dy muaj më parë, një i njohur e tërhoqi të riun për të punuar atje si emigrant duke qenë se familja Muça përballej me probleme ekonomike, por e gjitha u kthye në një tragjedi.

Në rrethana ende të paqarta, raportojnë mediat e Luksemburgut, një godinë në qytetin e Bastogne u shkrumbua nga një zjarr që u përhap me shpejtësi. 16 vjeçari ndodhej në gjumë dhe nuk ka arritur që të dalë, duke u djegur brenda.

Daja i tij, Fatmir Delaj rrëfen se viktima u detyrua të emigrojë në atë moshë të re duke mos vijuar shkollën e mesme për të ndihmuar familjen.

Komshinjtë në fshatin Shtoj i Ri në Shkodër janë po aq të pikëlluar për këtë ngjarje të 16-vjeçarit që u dogj brenda ndërtesës.

Ata thonë se Arsidi ka punuar që 13 vjeç për t’iu bërë krah familjes derisa emigroi si një dritë jeshile e cila u kthye në një tragjedi.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit të 18 janarit në ndërtesën e quajtur Titanic në Bastogne të Luksemburgut.

Zjarrfikëset mbërritën në vendngjarje duke shuar flakët por Arsid Muça nga Shkodra nuk arriti të shpëtojë duke humbur jetën.

Autoritetet e Luksemburgut vijojnë hetimet për ngjarjen dhe më pas do nisin procedurat për të sjellë trupin e viktimës në Shqipëri.

Familja Muça nuk ka mundësi ekonomike për të mbuluar shpenzimet ndërsa pritet të shihet nëse dikush do t’i vijë në ndihmë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu