Egjipti do të hapë vendkalimin Rafah, 20 kamionë me ndihma drejt Gazës

Izraeli tha të mërkurën se do të lejojë Egjiptin të dërgojë ndihma të kufizuara humanitare në Rripin e Gazës.

Njoftimi për lejimin e ujit, ushqimit dhe furnizimeve të tjera ndodhi pasi zemërimi për shpërthimin në spitalin al-Ahli të qytetit të Gazës u përhap në të gjithë Lindjen e Mesme dhe ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden vizitoi Izraelin me shpresën për të parandaluar një konflikt më të gjerë në rajon.

Biden tha se presidenti i Egjiptit ra dakord të hapte kalimin dhe të linte një grup fillestar prej 20 kamionësh me ndihmë humanitare.

Ndihma do të fillojë të lëvizë të premten, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë.

Pamje në kufirin Gaza-Egjipt

Egjipti duhet ende të riparojë rrugën përtej kufirit që u shkatërrua nga sulmet ajrore izraelite.

Më shumë se 200 kamionë dhe rreth 3,000 ton ndihma janë pozicionuar në ose afër kalimit Rafah, e vetmja lidhje e Gazës me Egjiptin, tha kreu i Gjysmëhënës së Kuqe për Sinain e Veriut, Khalid Zayed.

Furnizimet do të shkojnë nën mbikëqyrjen e OKB-së, tha ministri i Jashtëm egjiptian Sameh Shoukry për TV Al-Arabiya.

I pyetur nëse të huajt që kërkojnë të largohen do të lejohen, ai tha: “Për sa kohë që kalimi funksionon normalisht dhe objekti i kalimit është riparuar.”

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu tha se vendimi u miratua pas një kërkese nga Biden. Ai tha se Izraeli “nuk do të pengojë” dërgesat e ushqimit, ujit ose ilaçeve nga Egjipti, për sa kohë që ato janë të kufizuara për civilët në jug të Rripit të Gazës dhe nuk shkojnë te militantët e Hamasit.

Deklarata e Izraelit nuk përmendi karburantin, i cili është shumë i nevojshëm për gjeneratorët e spitaleve.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu