Eksperti amerikan zbulon planin e Vuçiqit, jep këtë parashikim? (FOTO)

Dialogu Kosovë – Serbi po vazhdon të jetë pjesë e pandashme edhe për ndërkombëtarët. Përgjegjës dhe mjaftë këmbëngulës për një marrëveshje finale SHBA dhe BE nuk po arrijnë një marrëveshje finale.

E në lidhje me këtë temë në një prononcim për “Bota sot”, ka folur profesori dhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir.

Ai thotë se Vuçiq nuk e ka ndërmend të bëjë ndonjë lëshim të rëndësishëm dhe se për Kosovën gjithashtu është thelbësore të tregoj se është e gatshme për të negociuar me Serbinë.

“Dialogu direkt dhe indirekt ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë edhe për një kohë të gjatë. Për Serbinë, është e rëndësishme që dialogu të vazhdojë për të fituar disa favore nga BE. Megjithatë, presidenti Vuçiq nuk ka ndërmend të bëjë ndonjë lëshim të rëndësishëm, veçanërisht njohjen e pavarësisë së Kosovës. Për Kosovën, është gjithashtu thelbësore të tregojë se është gjithmonë e gatshme dhe e hapur për të negociuar me Serbinë dhe të përgatitet për të bërë lëshime përderisa Serbia reciproke”, u shpreh ai.

Më tej, eksperti amerikan shton që pasi zgjidhja e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit dhe parandalimin e Rusia nga thellimi i konfliktit.

“Natyrisht, ata duan të ruajnë dialogun mes dy vendeve pasi që do t’i shërbejë jo vetëm interesit kombëtar të Serbisë dhe Kosovës, por edhe interesit gjeostrategjik të BE-së, pasi zgjidhja e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit dhe parandalimin e Rusia nga thellimi i konfliktit mes dy vendeve për t’i shërbyer interesit të saj kombëtar në kurriz të tyre”, përfundoi Alon Ben Meir për “Bota sot”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu