Elon Musk zbulon pse shpërtheu Starship

Ulja e Starship SN10 nuk ishte aq e qetë sa dukej në shikim të parë. Javën e kaluar SpaceX kreu një fluturim provë me raketën e saj Starship. Menjëherë pas provës së fluturimit në lartësi të lartë, Starship SN10, u ul dukshëm butësisht në jastëkun e uljes – por shpërtheu disa minuta më vonë. Të martën, shefi i SpaceX, Elon Musk shpjegoi përmes Twitter se çfarë çoi deri në shpërthim, transmeton Telegrafi.

Pra, ulja nuk ishte aq e qetë sa dukej në shikim të parë. Sipas Musk, motorët ka shumë të ngjarë të kenë shumë pak shtytje për shkak të furnizimit të kufizuar me helium.

Ulja me një shpejtësi prej 10 metra në sekondë më pas dëmtoi këmbët dhe pjesën e poshtme të SN10.

Për prototipin tjetër SN11, megjithatë, disa përmirësime janë duke u bërë, siç shpjegon Musk.

Video e uljes

Nëse hidhni një vështrim më të afërt në videon e uljes, vërehet gjithashtu se ulja nuk ishte aq e qetë. Ju mund të shihni qartë se si SN10 shkurtimisht “kërcen” përpjetë pasi të jetë prekur në tokë.

Versioni tjetër

Pavarësisht nga shpërthimi, fluturimi dhe ulja e SN10 ishte një përparim i madh në zhvillimin e Starship.

Duhet të vazhdojë së shpejti me SN11. Prototipi i ri u pa të martën në vendin e provës Boca Chica, Texas. Testet e radhës për një fluturim të ri duhet të priten së shpejti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu