Embargoja ndaj arit rus: Ç’mund t’i shkaktojë Moskës?

Vendet e G7, të cilat po kërkojnë të intensifikojnë presionin ndaj Moskës në përgjigje të agresionit të saj në Ukrainë, njoftuan të dielën, ditën e parë të samitit në Gjermani, synimin e tyre për të ndaluar importet e arit rus, i cili do të ndërpritet nga tregu i Londrës.

Vendimi pritet të privojë Rusinë nga “dhjetëra miliarda dollarë”, tha presidenti amerikan Joe Biden në një mesazh në Twitter para fillimit të samitit në Bavari.

Në pritje të një njoftimi kolektiv në fund të seancës të martën, Britania, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Japonia njoftuan që të dielën vendosjen e një embargoje ndaj importeve të arit të eksportuar së fundmi në Rusi, pa u fokusuar në atë që tashmë është shitur.

“Këto masa do të godasin drejtpërdrejt oligarkët rusë dhe do të sulmojnë zemrën e makinës luftarake të Putinit”, tha kryeministri britanik Boris Johnson në një deklaratë.

Ky ndalim pritet të hyjë në fuqi së shpejti dhe do të zbatohet për arin e saponxjerrë ose të rafinuar. Por nuk do të ndikojë në arin me origjinë ruse që është eksportuar më parë nga Rusia, sqaroi Downing Street.

“Putini po harxhon burimet e tij në këtë luftë të kotë dhe barbare. Ai ushqen egon e saj në dëm të popullit ukrainas dhe rus,” tha Johnson, duke shtuar: “Kjo është ajo që ne po bëjmë me aleatët tanë”.

Rusia është një prodhues i madh i arit dhe eksportet e saj përbënin pothuajse 15 miliardë euro në vitin 2021, ose 5% të tregut botëror, sipas Londrës dhe Uashingtonit.

Metali i çmuar është eksporti i dytë më i madh rus pas energjisë, i cili tashmë është shënjestruar nga Perëndimi. Pas ndalimit të naftës ruse, evropianët po kërkojnë të reduktojnë varësinë e tyre nga gazi rus.

Qëllimi është izolimi i Rusisë nga sistemi financiar ndërkombëtar dhe parandalimi i financimit të makinës ruse të luftës duke i paguar Moskës miliarda për importin e burimeve.

Embargoja ndaj arit rus “është një mjet shtesë për të bllokuar lidhjet midis ekonomisë ruse dhe sistemit financiar”, shpjegoi një zyrtar i lartë amerikan. Efektet e sanksioneve “po grumbullohen me kalimin e kohës dhe aftësia e Rusisë për të zhvilluar luftë do të zvogëlohet për shkak të veprimit kolektiv të ndërmarrë nga G7”, shtoi ai.

90% e eksporteve të arit rus shkon në vendet e G7 dhe në një masë të madhe në Britani, pasi Londra pret qendrën kryesore financiare për tregtinë e lëndëve të para, duke përfshirë metalet.

Prandaj, masa e shpallur do të ketë “një ndikim të madh në aftësinë e Putinit për të mbledhur fonde”, tha qeveria britanike. Kjo do të dëmtonte veçanërisht elitat ruse që ishin në gjendje të blinin ar “për të tentuar të anashkalonin sanksionet perëndimore“.

Britania është ndër vendet perëndimore që kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, duke synuar sektorin financiar, naftën, dhjetëra oligarkë. Sanksionet britanike në Rusi prekin gjithsej më shumë se 100 subjekte dhe 1000 individë. /tesheshi


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu