Erdogan: E gjithë Evropa po mendon se si do të kalojë ky dimër

Për shkak të kufizimeve në furnizimin me gaz nga Rusia, vendet evropiane do të përballen me vështirësi të mëdha, paralajmëron presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, transmeton InfoShqip.

“Vendet evropiane presin vështirësi të konsiderueshme këtë dimër për shkak të kufizimeve në furnizimin me gaz nga Rusia. Tani për tani e gjithë Evropa po pyet veten: “Si do ta kalojë këtë dimër?” – tha Erdogan në takimin me anëtarët e Fondit të Rinisë Turke në Stamboll, transmeton agjencia Anatolia.

Erdogan gjithashtu supozoi se Turqia nuk do të ketë probleme me furnizimin me energji këtë dimër.

Pas fillimit të operacionit special rus në Ukrainë, Perëndimi rriti presionin e sanksioneve ndaj Moskës, gjë që çoi në një rritje të çmimeve të energjisë elektrike, karburantit dhe produkteve ushqimore në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se politika e frenimit dhe dobësimit të Rusisë është një strategji afatgjatë e Perëndimit dhe kufizimet i kanë dhënë një goditje të rëndë të gjithë ekonomisë botërore.

Ministri rus i Energjisë, Nikolai Shulginov i tha Rusisë 1 TV se politikanët perëndimorë që flasin për vendosjen e kufizimeve të çmimeve për naftën dhe gazin rus vetëm sa po i përkeqësojnë gjërat në vendet e tyre./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu