Erdogan: Faleminderit Putin “marrëveshjen ushqimore”

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, tha se pjesëmarrësit e “marrëveshjes ushqimore” morën një vendim për të zgjatur mekanizmin edhe për 120 ditë të tjera, transmeton InfoShqip.

Pas negociatave katërpalëshe që u zhvilluan në Turqi, marrëveshja për Korridorin e Detit të Zi u zgjat edhe për 120 ditë, duke filluar nga 19 nëntori 2022, sipas vendimit të marrë nga Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina – njoftoi Erdogan në Twitter.

Në të njëjtën kohë, ai falënderoi Putinin për kontributin e tij në zgjatjen e marrëveshjes ushqimore. Kreu turk njoftoi se në katër muaj, ndërsa korridori i eksportit të grurit ishte i hapur, rreth 500 anije me më shumë se 11 milionë tonë drithë kaluan nëpër të.

Marrëveshja e ushqimit u nënshkrua më 22 korrik në Stamboll dhe skadon më 19 nëntor.

Paketa e dokumenteve parashikon heqjen e kufizimeve për eksportin e produkteve bujqësore dhe plehrave ruse në tregjet botërore, dhe gjithashtu përcakton algoritmin për daljen e sigurt të anijeve tregtare nga portet e Detit të Zi nën kontrollin e Ukrainës përgjatë rrugës humanitare të hapur posaçërisht. korridoret detare./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu