Erdogan i bën thirrje Kombeve të Bashkuara: Qëndroni larg gjakut e kaosit në Libi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të qëndrojë kundër ”tregtarë të gjakut dhe kaosit”, gjatë një samiti në Berlin që kërkon të zgjidhë konfliktin në Libi.

Erdogan mbështet administratën nga Kombet e Bashkuara në Tripoli të udhëhequr nga Fayez Sarraj dhe dërgoi trupa në Libi në fillim të këtij muaji, për t’i ndihmuar ata në betejën e tyre me forcat me bazë lindore të udhëhequr nga gjenerali Khalifa Haftar.

Ai do bashkohet me liderët nga Rusia, vendet e Perëndimit dhe Arabia, si dhe kokat e fraksioneve kundërshtare Libiane, në kryeqytetin gjerman në një përpjekje për të ndalur nëntë muaj luftime rreth kryeqytetit libian të Tripolit.

Erdogan tha se bota kishte dështuar të përgjigjet në mënyrë adekuate ndaj ”sulmeve të pamatura” të gjeneralit Haftar.

”Shpresat që lulëzojnë përsëri me armpëushimin dhe samitin e Berlinit, nuk duhet të sakrifikohen për ambiciet e tregtarëve të gjakut dhe kaosit.”

Një armëpushim e sponsorizuar nga Turqia dhe Rusia u imponua një javë më parë, por luftimet sporadike kanë vazhduar.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu