Erdogan prezanton kandidatin e Stambollit

Murat Kurum është kandidati i partisë së Rexhep Tayyip Erdogan për bashkinë e madhe të Stambollit në garën e zgjedhjeve lokale të 31 Marsit. Erdogan ia beson kandidaturën për qytetin më të madh të vendit, ish-ministrit të Mjedisit gjatë mandatit të tij të dytë si president i Turqisë. Kurum, një figurë e rëndësishme e partisë në pushtet kërkon që të marrë një mandat 5-vjeçar në krye të bashkisë së madhe të Stambollit që partia e Erdogan e humbi në zgjedhjet e fundit të vitit 2019.

Gjatë kohës kur ishte ministër i Mjedisit, Murat Kurum realizoi disa projekte të rëndësishme infrastrukturore ndërsa ministria e tij udhëhoqi edhe punën për rindërtimin në qytetin e Laçit pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019. Agjencia shtetërore TOKI ndërtoi në Laç 500 njësi banimi si ndihmë nga shteti turk për të prekurit nga fatkeqësia.

Emri i Kurum u prezantua nga vetë Erdogan në Stamboll ndërsa gjatë fjalës së tij presidenti turk shprehu bindjen se do ta rimarrin bashkinë më të madhe të vendit.

“Ashtu siç e shpëtuam Stambollin 30 vjet më parë sërish do ta shpëtojmë nga ata që e kanë uzurpuar dhe nuk po punojnë për këtë qytet. Ashtu siç fituam në 28 Maj do t’i fitojmë edhe zgjedhjet e 31 Marsit. Do të bëjmë edhe në Stamboll ato ndryshime që bëjmë çdo ditë në Turqinë tonë.”

Ndërkohë opozita prezantoi të premten kandidaturën e Ekrem Imamollu për garën e 31 Marsit në Stamboll. Ai kërkon një mandat të dytë në krye të kësaj bashkie pas fitores së 5 viteve më parë kur arriti të merrte Stambollin që drejtohej deri në atë kohë nga partia në pushtet e Erdogan.

Javën e ardhshme do të konfirmohen edhe kandidaturat për kryeqytetin e vendit, Ankaranë e më pas do të nisë edhe fushata elektorale. Nëse partia në opozitë, ajo republikane popullore arrin që të rimarrë bashkitë e mëdha, Stambollin, Ankaranë dhe Izmirin sipas njohësve të politikës në Turqi, nuk përjashtohet mundësia që të kërkohen edhe zgjedhje të parakohshme presidenciale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu