Erdoğan: Turqia ka dërguar 40 mijë tonë ndihma humanitare në Gaza deri më tani

Türkiye ka dërguar rreth 40.000 tonë ndihmë humanitare në Rripin e Gazës nëpërmjet 19 avionëve dhe shtatë anijeve të ndihmës civile deri më tani, njoftoi sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu.

Një tjetër anije që i përket Gjysmëhënës së Kuqe Turke, me 3.000 tonë ndihma dhe e dërguar një ditë më parë, pritet të arrijë në portin Al-Arish të Egjiptit të dielën, tha Erdoğan në takimin e asamblesë së përgjithshme të Fondacionit të Përhapjes së Dijes (Ilim Yayma) me qendër në Istanbul.

Ne do të rrisim sasinë e ndihmave gjatë muajit të Ramazanit”, shtoi ai.

Në fillim të fjalës së tij, Erdoğan tha se zhvillimet në Gaza që nga 7 tetori kanë shkuar përtej asaj që mund të tolerohet, duke theksuar përkushtimin e Türkiyes për të siguruar që ata “vrasës masivë”, tashmë të gjykuar nga ndërgjegjja e njerëzimit, të mbahen përgjegjës sipas ligjit ndërkombëtar.

Ai shprehu gjithashtu keqardhje për dështimin e botës islame, me një popullsi prej rreth 2 miliardë banorësh, për të përmbushur detyrën e saj të “vëllazërisë së vërtetë ndaj popullit palestinez”.

Erdoğan e krahasoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe administratën e tij me “nazistët e kohës sonë, përkrah Hitlerit, Musolinit dhe Stalinit”, për shkak të “krimeve humanitare që ata kryen në Gaza”.

Duke shpërfillur vendimin e përkohshëm të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), Izraeli po i vazhdon sulmet e tij në Rripin e Gazës, ku të paktën 30.960 palestinezë janë vrarë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe 72.524 janë plagosur që nga 7 tetori, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Lufta izraelite në Gaza ka shtyrë 85% të popullsisë së territorit në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në GJND. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu