Evropa merr masa kursimi për dimrin, ja çfarë vendos Gjermania

Rritja e madhe e çmimeve të energjisë për shkak të pushtimit rus të Ukrainës dhe vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë detyroi shumicën e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian të miratojnë masa të jashtëzakonshme për të kursyer energjinë!

Edhe pse vera nuk ka mbaruar ende, tashmë është e sigurt se Evropa është në një nga dimrat më të ftohtë, pasi çmimet astronomike të gazit, naftës dhe energjisë elektrike janë futur në recesion, përcjell INA.

Fundi i bollëkut

Ditët e fundit, disa përfaqësues evropianë kanë paralajmëruar qytetarët e vendeve të tyre për atë që i pret:

“Po përjetojmë një ndryshim të madh. Fundi i bollëkut dhe i pakujdesisë ka ardhur”, tha presidenti francez, Emmanuel Macron.

Kryeministri belg Alexandre de Croix ishte edhe më pesimist. “Pesë deri në dhjetë dimrat e ardhshëm në Evropë do të jenë të vështirë. Shumë sektorë po luftojnë me çmimet e larta të energjisë. Po shikojmë me kujdes, por duhet të jemi transparent”, theksoi de Croix.

Një nga vendet e para që miratoi masa shtrënguese emergjente ishte Gjermania, e cila para luftës importonte deri në 55 për qind të nevojave të saj për gaz nga Rusia. Në dy muajt e parë të luftës, Gjermania importoi gaz dhe naftë nga Rusia për 10 miliardë euro.

“Ne po përpiqemi të heqim qafe varësinë nga burimet ruse të energjisë sa më shpejt të jetë e mundur. Masat e reja të kursimit të energjisë janë në atë drejtim”, tha Robert Habeck, ministri gjerman i ekonomisë.

Zvicra kërcënohen me protesta

Qeveria zvicerane ka paralajmëruar se po përgatitet për një “skenar ekstrem” siç janë protestat e dhunshme dhe trazirat për mungesën e energjisë. “Imagjinoni një situatë ku nuk mund të tërhiqni më para nga një ATM, të paguani një faturë me një kartë në një dyqan ose të mbushni rezervuarin tuaj të benzinës”, tha Freddie Fassler, shefi i policisë.

Për shkak të rritjeve të mëdha të çmimeve, kanadezët nuk i hedhin më kusuret.

Rritja e çmimeve të energjisë ka detyruar shumicën e kanadezëve të shkurtojnë shpenzimet, sipas një sondazhi nga Instituti Angus Reid. Katër nga pesë kanadezë janë duke vozitur më pak, duke vonuar udhëtimin e tyre javor për blerje, duke udhëtuar më pak, duke shkurtuar donacionet… Një total prej 52 për qind e kanadezëve thanë se nuk mund të përballonin një shpenzim të papritur prej 1000 dollarësh.

Gjermania

Sipas vendimit të qeverisë në Berlin, nga shtatori ndërtesat publike do të ngrohen maksimalisht në 19 gradë, ndërsa hyrjet, hollet, shkallët dhe korridoret nuk do të duhet të ngrohen fare. Ky rregull nuk do të zbatohet për spitalet dhe institucionet arsimore. Në të njëjtën kohë, monumentet dhe objektet kulturore nuk do të ndriçohen për arsye estetike, ndërsa reklamat me ndriçim do të fiken nga ora 22 deri në 18, përveç në kalimet nëntokësore. Siç raporton BBC, pishinat private nuk do të ngrohen dhe ngarkesat e qymyrit dhe naftës do të kenë përparësi ndaj trafikut të pasagjerëve hekurudhor. Në të njëjtën kohë në lokal do të nisë edhe një fushatë për të informuar sa më shumë qytetarë për mënyrat se si të gjithë mund të kursejnë energji. Gjermania ka filluar ndërtimin e dy terminaleve LNG në Detin e Veriut për të rimbushur furnizimet.

Austria

Po përgatitet një plan krize, deri tani qytetet dhe provincat kanë miratuar individualisht masa emergjente si fikja e dritave në ura apo monumente kulturore. Qeveria austriake mori një vendim që nga vjeshta të ndalojë rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Se si do të duket kjo masë ende nuk është përcaktuar, njoftoi Qeveria. Plani i qeverisë është të sigurojë një furnizim bazë me energji elektrike për qytetarët me çmime të subvencionuara, më të favorshme për nivelet e paraluftës të Ukrainës.

Polonia

Plani kombëtar i kursimit të energjisë ende nuk është miratuar. Importi i gazit rus tashmë është pezulluar në Poloni. Polonia ka më shumë probleme për shkak të mungesës së qymyrit. Në korrik, kryeministri Mateusz Morawiecki u bëri thirrje qytetarëve që të izolojnë sa më mirë shtëpitë e tyre përpara sezonit të ngrohjes. Vlerësohet se Polonisë do t’i mungojnë deri në dy milionë tonë qymyr këtë vit. Polonia importoi rreth 40 për qind të nevojave të saj për gaz.

Spanja

Masat emergjente tashmë janë futur. Qeveria miratoi një dekret që detyron kompanitë të mos ftohin kondicionerët në një temperaturë më të ulët se 27 gradë dhe ngrohëset në më shumë se 19 gradë. Dyqanet janë urdhëruar të instalojnë bravë automatike për të mbajtur dyert të mbyllura dhe për të mbajtur jashtë nxehtësinë dhe për të mos ndezur dritaret pas orës 22:00. Familjet private u kursyen nga masat shtrënguese, pasi Spanja importonte rreth 10 për qind të gazit të saj nga Rusia.

Italia

Masat e vetme shtrënguese për dimër nuk janë miratuar ende. Në korrik, qeveria njoftoi se po punonte për një plan shtrëngues emergjent që mund të përfshijë kufizimin e ngrohjes në 19 gradë, uljen e ndriçimit të rrugëve gjatë natës dhe mbylljen e dyqaneve më herët. Italia, ashtu si Gjermania, është një nga vendet më të varura nga gazi rus. Vitin e kaluar, Italia importoi rreth 40 për qind të gazit nga Rusia.

Republika Çeke

Deri më tani është lëshuar vetëm manuali i kursimit të energjisë për qytetarët. Po përgatiten ndryshime në rregullore, duke përfshirë shkurtimin e sezonit të ngrohjes. Republika Çeke është pothuajse tërësisht e varur nga gazi rus, ku pjesa më e madhe e tij shkon në industri dhe rreth një e katërta përdoret për ngrohjen e familjeve. Autoritetet në Pragë kanë paralajmëruar rritje të prodhimit të qymyrit në rast nevoje, ndërkohë që priten dërgesa të gazit të lëngshëm nga Gjermania.

Franca

Franca njoftoi një plan “kthjelltësie energjetike” në mes të korrikut. Shumica e masave janë ende në fazën e draftit, ato duhet të shpallen në fund të shtatorit. Ministrja e Energjisë, Agnes Panier-Runache, njoftoi ndalimin që dyqanet të lënë dyert e tyre të hapura, ndërsa klimatizimi dhe ngrohja janë duke punuar. Plani është të ndalojë funksionimin e reklamave me ndriçim në të gjitha qytetet nga ora 1 deri në 6 të mëngjesit. Kjo masë tashmë është futur në qytetet me më pak se 800 mijë banorë. Franca importonte rreth 20 për qind të nevojave të saj për gaz nga Rusia./INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu