F-16 nuk do të ndryshojë kursin e luftës brenda natës

Pyetjet nëse avionët luftarakë F-16 do të jenë një faktor kritik në ndryshimet në vijën e frontit në Ukrainën lindore në favor të Kievit, mbeten ende pa përgjigje.

Kur Holanda dhe Danimarka morën vendimin për dhurimin e avionëve luftarakë në Kiev, mediat amerikane theksuan se tani kundërofensiva e shumëpërfolur e Ukrainës kishte goditur një “mur rus”.

“Në përgatitje për kundërsulmin e Ukrainës, armët nga aleatët perëndimorë, si tanke, artileri dhe pajisje të tjera po dërgohen në Ukrainë. Pavarësisht disa fitimeve të vogla, forcat ukrainase nuk kanë bërë ende shumë përparim, duke pasur dilemma se çfarë tjetër nevojitet”, vëren CNBC.

Duke përshkruar për rrjetin amerikan vështirësitë me të cilat përballen ukrainasit, Bradley Bowman, drejtor i lartë i Qendrës për Fuqinë Ushtarake dhe Politike në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive tha: “Mendoni Luftën e Parë Botërore me dronë.

Kjo është pak nga ajo me të cilën po përballen ukrainasit. Dhe në Shtetet e Bashkuara mund të kërkojmë rezultate por nuk funksionon në atë mënyrë kur ke të bësh me një ushtri si rusët”.

Sipas CNBC, minat janë një problem i madh për forcat e Kievit. Kjo për shkak se Rusia ka vendosur mina që synojnë trupat, si dhe mina të dizajnuara për të çaktivizuar automjetet e blinduara si tanket, duke ngadalësuar çdo përparim ukrainas.

“Më lejoni të jem i qartë, kjo do të përbënte një sfidë të rëndësishme për çdo forcë që përpiqet të pushtojë territore pa gamën e plotë të aftësive perëndimore,” tha Dmitri Alperovitch, kryetar ekzekutiv i Silverado Policy Accelerator dhe bashkëthemelues i CroëdStrike.

Duke iu referuar F-16-ve, rrjeti amerikan vëren: “Shumë në Kiev kanë bërë thirrje për dërgimin e avionëve luftarakë perëndimorë, si F-16, për të forcuar forcat ajrore ukrainase në vështirësi.

Megjithatë, sqarohet se “thjesht dërgimi i F-16 në Ukrainë nuk do ta ndryshonte situatën brenda natës. Do të duhen muaj, nëse jo vite, trajnim për të përfituar sa më shumë nga këta avionë të shtrenjtë.”

Siç tha Mick Ryan, një gjeneral-major në pension i ushtrisë australiane dhe bashkëpunëtor në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, “këto armë nuk janë plumba argjendi”.

Kjo do të thotë se nuk ka asnjë sistem të vetëm armësh që do t’u mundësojë forcave ukrainase të përparojnë efektivisht në frontin lindor.

Siç shpjegon Ryan, çështja është të kesh “shumë sisteme të ndryshme armësh në ajër dhe në tokë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu