F-35 amerikane, “nën hundën” e Kim Jong-ut

Luftëtarët stealth të Forcave Ajrore të SHBA-së kanë mbërritur në Korenë e Jugut në vizitën e tyre të parë të shpallur publikisht që nga viti 2017.

“Gjashtë F-35 do të jenë në Korenë e Jugut për dhjetë ditë”, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut, raporton Reuters.

Qëllimi i këtij dislokimi është të demonstrojë frenimin e fortë dhe qëndrimin e përbashkët të mbrojtjes të aleancës Shtetet e Bashkuara-Koreja e Jugut, duke rritur ndërveprimin me Forcën Ajrore të SHBA.

Avionët u vendosën nga një bazë ajrore në Alaskë, sipas një deklarate nga Komanda e Forcave të Koresë së SHBA (USFK).

Koreja e Veriut: Politika armiqësore

Një zëdhënës i USFK tha se ishte dislokimi i parë publik i avionit luftarak të gjeneratës së pestë në Korenë e Jugut që nga dhjetori 2017, por nuk specifikoi nëse kishte pasur vizita të paparalajmëruara.

“Koreja e Jugut ka blerë 40 F-35 nga SHBA dhe dëshiron të blejë 20 të tjerë. F-35 të forcave të Koresë së Jugut do të jenë në mesin e avionëve që marrin pjesë në stërvitjet e përbashkëta,” tha USFK në një deklaratë.

Koreja e Veriut ka dënuar stërvitjet e përbashkëta mes Koresë së Jugut dhe SHBA-së dhe blerjen e armëve të Koresë së Jugut, duke e përmendur atë si një shembull të “politikës armiqësore”.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili mori detyrën në maj, ka kërkuar të rrisë shfaqjet publike të fuqisë ushtarake aleate, duke përfshirë stërvitjet, për të kundërshtuar numrin rekord të testeve raketore të Koresë së Veriut këtë vit. /tesheshi.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu