“Fiksimi” i Ukrainës për këto dy tanke: Pse?

Tanket Leopard 2 të Gjermanisë dhe M1 Abrams të SHBA-së janë ndër armët më të fuqishme luftarake tokësore të rënda që Ukraina shpreson të marrë nga aleatët e saj perëndimorë në një përpjekje për të bërë një ndryshim vendimtar në favor të saj në luftën kundër Rusisë.

Ndërsa Britania ka njoftuar se do t’i dorëzojë Kievit 14 tanke Challenger 2, Gjermania ende nuk ka rënë dakord të furnizojë forcat ukrainase me tanke Leopard, qoftë drejtpërdrejt apo duke i dhënë dritën jeshile anëtarëve të NATO-s që kanë këtë model tankesh gjermanë, pavarësisht presionit mbi Berlinin e bërë nga aleatët e tij.

Një zëdhënës i Kancelarit gjerman Olaf Schultz i tha Wall Street Journal se Berlini nuk do të dërgojë tanke të rënda në Ukrainë nëse Uashingtoni nuk merr një vendim të ngjashëm. Takimi i NATO-s në bazën Ramstein në Gjermani nuk rezultoi në një marrëveshje për dërgimin e tankeve gjermane Leopard në Ukrainë.

Në Uashington, Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Colin Kahl theksoi të mërkurën e kaluar se Uashingtoni nuk do të dërgonte tanke Abrams në Ukrainë.

Vështirësi logjistike

Megjithëse presidenti amerikan Joe Biden, i pyetur për këtë temë të premten e kaluar, konfirmoi se Ukraina do të merrte të gjithë ndihmën e nevojshme, NBC citoi tre zyrtarë amerikanë të thoshin se Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Lloyd Austin dhe gjenerali Mark Milley, shefi i Shtabit të Ushtrisë amerikane, rekomanduan të mos jepnin tanke Abrams në Kiev.

Sipas rrjetit, Austin dhe Milley e justifikuan refuzimin me vështirësi logjistike, duke përfshirë kohën e gjatë që duhet për të trajnuar ekipet ukrainase për të punuar në tanket Abrams, koston e lartë të mirëmbajtjes së këtyre mekanizmave të shtrenjtë dhe faktin që ato funksionojnë me karburant avioni, ndryshe nga tanku Leopard motori i të cilit përdor naftë, përveçse nuk është i përshtatshëm për natyrën e betejave që po zhvillohen aktualisht.

Administrata amerikane ka premtuar të furnizojë forcat ukrainase me automjete të blinduara Bradley dhe Stryker, si pjesë e serisë së re të ndihmës amerikane për Ukrainën, e cila ka tejkaluar 24 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt 2022.

Gjermania premtoi gjithashtu se do të dërgonte rreth 40 automjete të blinduara Marder para fundit të marsit.

Revista Business Insider thekson se Ukraina, me blerjen e tankeve Leopard, Abrams dhe Challenger, krahas armëve të tjera të furnizuara në atë vend, mund të marrë atë që i nevojitet për të nisur një ofensivë që do të thyente linjat e mbrojtjes ruse.

Revista amerikane Newsweek publikoi një raport mbi specifikimet teknike dhe aftësitë luftarake të tankeve gjermane Leopard dhe tankeve amerikane Abrams.

Prodhimi

Leopardi:

Leopard 2 gjerman hyri në shërbim për herë të parë në vitin 1979 dhe që atëherë janë prodhuar 3600 tanke të këtij lloji në versione të ndryshme. Ai i përket tankeve më të mirë në botë dhe prodhuesi i tij e përshkruan atë si “kombinimi i përsosur i mbrojtjes, lëvizshmërisë, manovrimit dhe fuqisë së zjarrit”.

Është projektuar nga kompania Krauss-Maffei, arma e saj është bërë nga Rheinmetall, dhe motori është bërë nga kompania MTU Friedrichshafen.

Leopardi prodhohet në tre vende të tjera me licencë nga Gjermania.

Tanku gjerman përdoret ende në 21 vende, të cilat janë kryesisht anëtarë të NATO-s, dhe versioni Leopard 2A4 është më i prodhuari, ndërsa versioni i fundit është Leopard 2A7+.

Tanku Leopard 2 u përdor në luftën në Afganistan dhe gjithashtu në Siri pas revolucionit të vitit 2011.

Abrams:

Ai hyri në shërbim në vitin 1980 dhe që atëherë janë prodhuar 10,700 tanke Abrams dhe versionet e tyre të ndryshme. U ndërtua nga Chrysler Defense, e cila më vonë u bë General Dynamics Land Systems.

Abrams mori pjesë në Luftën e Gjirit, në Afganistan, Irak dhe Jemen. Nëntë vende të tjera përdorin aktualisht tankun Abrams, ndërsa ushtria amerikane ka versionin e saj më të avancuar, M1A2 SEP.

Sipas revistës Business Insider, është duke u zhvilluar një version i ri i quajtur Abrams X, i cili ka më pak anëtarë të ekuipazhit dhe është i pajisur me teknologjinë e inteligjencës artificiale.

Lëvizshmëria dhe armatimi

Leopardi:

Tanku Leopard 2A4, i cili është modeli që ndoshta do të marrë Ukraina, peshon 52 tonë bosh, ose 55 tonë kur është i pajisur për luftim dhe shpejtësia maksimale e tij është afër 68 kilometra në orë.

Fuqia e motorit të tij është 1500 kuaj fuqi dhe me një rezervuar të mbushur me naftë mund të përshkojë rreth 280 kilometra.

Leopardi gjerman mund të mbajë katër anëtarë të ekuipazhit, duke përfshirë komandantin e tankeve.

Abrams:

Versioni Abrams M1A SEP i rezervuarit gjithashtu arrin një shpejtësi prej pothuajse 68 kilometra në orë, dhe pesha e tij varion midis 69.5 dhe 73.3 ton.

Fuqia e motorit të tij është 1500 kuaj fuqi, dhe në SHBA punon me karburant avioni. Distanca maksimale që përshkon është afër 425 kilometra.

Abrams amerikan mund të mbajë katër anëtarë të ekuipazhit, duke përfshirë komandantin e tankeve.

Mbrojtja

Leopardi:

Versioni Leopard 2A4 mbrohet nga një përzierje çeliku dhe metali i rrallë tungsteni. Në versione të tjera, mbrojtja shtesë për frëngjinë dhe bykun ofrohet nga materiale të tjera, duke përfshirë titanin.

Leopardi ka bërë përshtypje me qëndrueshmërinë e tij në sulmet me IED në Afganistan, megjithëse ushtria turke ka humbur disa prej këtyre tankeve gjatë operacioneve të saj në Siri nga sulmet me raketa antitank, bomba dhe IED.

Abrams:

Materialet e përdorura për të mbrojtur versionin M1A SEP të rezervuarit Abrams përfshijnë uranium të varfëruar në byk dhe frëngji.

Në pjesë të tjera, ekzistojnë sisteme të tjera mbrojtëse, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes së mjeteve shpërthyese.

Versionet më të reja të tankeve Abrams në vende të tjera nuk u shkatërruan nga sulmet e armikut, por disa prej tyre humbën nga sulmet “zjarri miqësor” ose u shkatërruan qëllimisht për të mos rënë në duart e forcave armike.

Megjithatë, disa versione më pak të sofistikuara u shkatërruan gjatë përdorimit nga forcat irakiane dhe saudite.

Fuqia e zjarrit

Leopardi:

Versioni Leopard 2A4 është i pajisur me një armë 120 mm të prodhuar nga Rheinmetall dhe dy mitralozë 7.62 mm.

Gama efektive e këtij tanku gjerman është rreth pesë kilometra, me faktin se me instalimin e një sistemi të posaçëm për lëshimin e municioneve, distanca mund të dyfishohet në rreth dhjetë kilometra.

Ky model mund të mbajë 42 predha të kalibrit 120 mm dhe 4750 fishekë të kalibrit 7.62 mm.

Abrams:

Versioni Abrams M1A2 SEP është gjithashtu i pajisur me një armë 120 mm dhe tre mitralozë, njëri prej të cilëve është i kalibrit 12.7 mm dhe dy të tjerët janë të kalibrit 7.62 mm.

Gama efektive e armës së të njëjtit version të Abrams është më shumë se katër kilometra.

Ai mund të mbajë 40 predha 120 mm dhe më shumë se 11,000 mitraloz.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu