“Fjalimi im në OKB u pa më shumë se ai i Zelenskyyt”, nuk përmbahet Vuçiç: Më komplimentuan për guximin

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se fjalimi i tij në Debatin e Përgjithshëm të OKB-së në Nju Jork tërhoqi vëmendjen, sepse ishte ndryshe dhe sepse dikush nga një vend i vogël për nga popullsia guxoi të thoshte të vërtetën.

Sipas mediave serbe, i pyetur nga një gazetar nëse ndonjë nga liderët botërorë e thirri atë pas fjalimit që u pa më shumë në kanalin zyrtar të OKB-së sesa fjalimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, Vuçiç tha se krerët e misioneve të disa prej vendeve më të rëndësishme iu afruan atij për ta uruar për guximin dhe për të thënë se nuk e kanë dëgjuar këtë në 10 vitet e fundit.

Vuçiç ka thënë për mediat serbe në Nju Jork se fjalimi i tij ka qenë ndryshe, ka thënë atë që ka menduar dhe ka paraqitur argumente që nuk mund të thuhet se janë të pasakta.

“Pyetja është nëse kam bërë diçka të mirë për Serbinë, ajo me të cilën duhet të udhëhiqem është nëse kemi bërë diçka të mirë për vendin. tërshëra, sepse është e madhe, dhe ne të vegjlit të luftojmë për pikëpamjet tona dhe në këtë mënyrë ta ngremë çmimin për veten tonë”, theksoi Vuçiç.

Ai shtoi se nuk është çështje fuqie, por vetë narrativa është më e vështirë për t’u kaluar në opinionin botëror nëse dikush i kujton se si e respektuan Kartën e OKB-së disa dekada më parë. Ai gjithashtu vuri në dukje se fakti që fjalimi i tij u pa nga shumë më tepër njerëz sesa fjalimi i Zelenskit nuk do të thotë shumë dhe shtoi se Zelenskyy tani është në qendër të vëmendjes, por ai nuk mendon se ai personalisht është i lumtur për këtë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu