Flakë e tym pas tërmetit shkatërrues në Turqi, shpërthen tubacioni i gazit natyror (VIDEO)

Si pasojë e tërmetit shkatërrimtar në Turqi, një shpërthim gazi është regjistruar në tubacionin e gazit natyror në fshatin Topboğazı të rrethit Kırıkhan të Hatay.

Kreu i fshatit Topboğazı Bilal Alpdoğan vuri në dukje se një shpërthim i ndjekur nga një tërmet dhe një zjarr shpërtheu në dy pika të ndryshme, 200 metra nën fshat dhe 3 kilometra larg.

Në deklaratën e dhënë thuhet: Si pasojë e dëmtimit në linjën e transmetimit të gazit natyror Kahramanmaras – Gaziantep, gazi natyror rrodhi në provincat Gaziantep, Hatay dhe Kahramanmaras ndërsa rrjedhjet ndaluan në rrethet Pazarcik, Narli, Besni, Golbasi, Nurdagi, Islahiye, Reyhanli, Kirikhan dhe Hassa.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu