Frika e Borellit nga dështimi i takimit, Çfarë pritet të ndodhi në veri?

Takimi i 18 gushtit, ndërmjet kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë Vuҫiqit, erdhi pas tensioneve të 31 korrikut në veriun e Kosovës, ku serbët lokal bllokuan rrugët për të kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zbatimin e reciprocitetit.

Këtë takimi BE-ja e organizoi me shpresën që do të mund të arrihet një marrëveshjeje mes dy shteteve, duke menduar që t’i bënin presion më shumë Kosovës për të lëshuar pe, pavarësisht që bëhet fjalë për zbatimin e një marrëveshje të nënshkruara nga dyja shtetet, e që qeveritë e kaluara kishin hequr dorë nga zbatimi i saj, sigurisht nën ndikimin e jashtëm, në favor të Serbisë.

Po ashtu Qeveria në qershor ka nxjerrë edhe vendimin për ndalimin e targave të Serbisë, që edhe ashtu janë sipas një sistemi të regjistrimit që nuk përdoret më nga koha e Millosheviçit, si dhe të targave aktuale të Serbisë, të cilat i marrin sipas legjislacionit serb të lëshuara nga strukturat paralele.

Megjithatë, takimi, i cili u zhvillua edhe nën ndihmën amerikane, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuҫiq, në Bruksel përfundoi pa ndonjë marrëveshje. Gjithsesi dyja palët ranë dakord që në ditët e ardhshme të vazhdojnë diskutimet.

Në një konferencë shtypi shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i cili së bashku me të ngarkuarin e BE-së për bisedime Mirosllav Lajqak, ishin ndërmjetësues në takimin Kurti-Vuҫiq tha:

“Fatkeqësisht ende nuk kemi arritur marrëveshje sot, jo, më vjen keq. Por ky nuk është fundi i rrëfimit meqë të dy udhëheqësit u pajtuan që procesi duhet të vazhdojë dhe diskutimet do të vazhdojnë në ditët në vijim. Ka ende kohë deri më 1 shtator. Pra, sot nuk pati marrëveshje, por ne nuk dorëzohemi, ne duhet të vazhdojmë diskutimet, duhet të kërkojmë zgjidhje, procesi do të vazhdojë”.

Gjithashtu Borelli në një paraqitje provokoi kryeministrin Kurti, duke u përpjekur t’i jap një mesazh NATO-s se nuk ka pse përgatitet për ndërhyrje, sepse për këto mosmarrëveshje, kinse do të vendosë politika, dhe se rolin kyç do ta ketë BE-ja, jo Aleanca ushtarake.

Kjo deklaratë e Borellit nxiti reagime, ku në sfond vërehej një dozë frike nga shefi i diplomacisë evropiane.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu