Fronti përballë hyrjes së Taravarit në “Ilindenska” po zgjerohet

Krahas Alternativës dhe Bashkimit Demokratik, kundër zgjerimit të mazhorancës qeverisëse janë edhe përfaqësuesit e “grupit të zjarrit” nga BDI, të cilët vlerësojnë se nuk ka argument të arsyeshëm politik për hyrjen e një partneri të ri në Qeveri, transmeton InfoShqip.

Hyrja eventuale e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri ka ndezur pasione si në kampusin politik shqiptar ashtu edhe në atë maqedonas. Alternativa dhe Bashkimi Demokratik në pushtet, secila për arsyet e veta, mendon se çmimin për hyrjen e Aleancës në “Ilindenska” duhet ta paguaj BDI-ja, sepse partia e udhëhequr nga Ali Ahmeti ka problem me të ashtuquajturën “grup zjarri”.

Një zyrtar i lartë i LSDM-së më herët na tha se nëse partia do të udhëhiqte me ushtrues detyre Presidenti Arben Taravari bëhet pjesë e qeverisë, tre partnerët qeveritarë LSDM, BDI dhe Alternativa do të duhet të heqin dorë nga një post ministror.

E ndërsa Alternativa nuk shqetësohet nëse Aleanca do të hyjë në Qeveri, por është e vendosur që nuk do të heqë dorë nga ministritë në favor të partisë opozitare, “grupi i zjarrit” nga BDI është kundër zgjerimit të mazhorancës qeverisëse, sepse besojnë se se nuk ka asnjë argument të justifikuar politik për të.

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Alternativës, Zekiria Ibrahimi, BDI do të duhet të heqë dorë nga dy ministri dhe Taravari do të vendos nëse dëshiron të jetë gomë rezervë në vend të “zjarrfikësve”. Dhe DS beson se nëse BDI ka problem, atëherë ajo do të duhet t’i dorëzojë postet ministrore Aleancës. Sipas DS-së, dhe për shkak të balancës etnike në Qeveri, Aleanca duhet të udhëheqë dikastere të kryesuara nga shqiptarët.

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, “Ognenes” besojnë se hyrja e Aleancës së “Ilindenskës” është që lideri i BDI-së Ali Ahmeti të heqë mundësinë që ata të kërcënojnë shumicën parlamentare, pasi që “Ognenes” numërojnë tre deputetë dhe mund të vënë në pikëpyetje mazhorancën qeverisëse prej 64 deputetësh. Me hyrjen eventuale të Aleancës në pushtet, shumica parlamentare do të rritet në 72 deputetë, ose pa tre “zjarrfikësit” do të numëronte 69 përfaqësues të popullit.

Në një prononcim për TV21, kreu i “zjarrit”, deputeti Izet Mexhiti thotë se hyrja e mundshme e ASH në Qeveri do të jetë koalicion interesash, por jo integrimesh.

Nga këndvështrimi ynë, mendoj se bëhet fjalë për një qeveri të qëndrueshme, duke pasur parasysh që deputetët shqiptarë, pavarësisht nëse janë në pushtet apo në opozitë, nuk ndryshojnë në mendimet e tyre për integrimin kur votojnë për çështje strategjike. dhe perspektivat e qytetarëve në Maqedoni. Gjithashtu, numri nuk është as afër 81-shit të nevojshëm për ndryshimet kushtetuese, ndaj nuk duket si një nismë e shëndetshme që ndihmoi proceset. Nëse bëhet fjalë për këtë, mund të jetë koalicion interesash, por jo integrimesh. Të presim ditët në vijim, të shohim se cilat do të jenë vlerësimet dhe në bazë të kësaj do të japim mendimin tonë” – thotë Izet Majiti.

Në Kryesinë Qendrore të BDI-së, përveç raportit të rishikuar të ministrave, është diskutuar edhe për hyrjen e mundshme të Aleancës në Qeveri. Kundër “zjarrfikësve”, Ahmeti beson se nëse arrihet një marrëveshje me Aleancën, kjo do t’i ndihmonte shumicës parlamentare, e njëkohësisht do t’u shërbente edhe partive që do t’i bashkoheshin shumicës.

E përderisa të “zjarrtët” dy herë nuk arritën të detyrojnë dorëheqjen e zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi dhe ministrave të tjerë të BDI-së, tani po bëjnë të ditur se do të kërkojnë që organi më i lartë partiak i BDI-së – Këshilli i Përgjithshëm t’i votojë ministrat për besim./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu