FT: Ekonomia ruse është në kolaps, miliarda të ardhura të humbura nga gazi dhe nafta

Të dhënat rreth ekonomisë ruse për gushtin sugjerojnë një rënie të mprehtë të të ardhurave nga eksportet e naftës dhe gazit. Suficiti buxhetor i Rusisë për vitin 2022 është “avulluar” pas një rënie të mprehtë të eksporteve të energjisë në gusht që çoi në një deficit mujor deri në 360 miliardë rubla.

Rusia regjistroi një suficit prej afro 500 miliardë rubla në shtatë muajt e parë të vitit. Por totali kumulativ ra në vetëm 137 miliardë rubla muajin e kaluar, duke sugjeruar një deficit të madh për gushtin, të cilin ekonomistët ia atribuan rënies së mprehtë të të ardhurave nga nafta dhe gazi.

Suficiti i Rusisë në gjashtë muajt e parë të vitit arriti në 1.37 trilion. rubla, duke krijuar një “mur lufte”, për shkak të rritjes së shpejtë të çmimeve të energjisë. Flukset e gazit rus në Eiropë kanë rënë në rreth një të pestën e dërgesave në krahasim para pushtimit të Ukrainës.

Në fillim të shtatorit, Federata Ruse tha se do të mbyllte për një kohë të pacaktuar Nord Stream 1, i cili kalon nën Detin Baltik deri në Gjermani, nëse Perëndimi nuk heq sanksionet e vendosura për pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Përkeqësimi i mprehtë i financave të shtetit rus vjen pasi ushtria e tij po pëson humbje në verilindje të Ukrainës, në pengesën më të madhe ushtarake që nga marsi, kur humbi betejën për Kievin.

Ekonomia ruse: 18% rënie në të ardhurat nga nafta dhe gazi

Të ardhurat nga nafta dhe gazi, të cilat përbëjnë gati gjysmën e të ardhurave buxhetore të marra deri më tani këtë vit, ranë me 18% nga viti në vit në periudhën janar-gusht, sipas të dhënave.

BE-ja ka ndaluar gjithashtu importet e qymyrit rus, ndërsa ndalimi i importeve të naftës bruto ruse do të hyjë në fuqi në dhjetor. Të ardhurat veç naftës dhe gazit natyror gjithashtu ranë në mënyrë drastike, me 37% nga viti në vit, në periudhën janar-gusht, siç tregojnë shifrat.

Fillimisht, Rusia tregoi elasticitet në trajtimin e ndikimit të sanksioneve, duke përfshirë ngrirjen e gjysmës së rezervave të saj valutore. Por gjiganti energjetik Gazprom, i cili mban monopolin shtetëror të gazit natyror të Rusisë, tha në fillim të këtij muaji se prodhimi ra 15% nga viti në vit në tetë muajt e parë të vitit.

Eksportet, të cilat shkojnë kryesisht në Euvropë, ranë me më shumë se një të tretën. Të ardhurat duket se do të arrijnë nivele edhe më të ulëta pasi Rusia pezulloi Nord Stream 1, një nga tubacionet kryesore të gazit natyror në Evropë, në fillim të shtatorit, raporton abcnews.al.

Në vitin 2023 pritet tkurrja deri në 5% e ekonomisë ruse

Ekonomia e Rusisë u tkurr me 4.3% në korrik 2022 në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, sipas ministrisë së ekonomisë së vendit. Analistët në Aton, presin që ekonomia të tkurret më tej me 5% në vitin 2023 për shkak të rënies së prodhimit të energjisë.

Banka Qendrore e Rusisë tha se do të tregohej e kujdesshme për perspektivën ekonomike në një raport të publikuar javën e kaluar mbi ekonominë rajonale, duke vënë në dukje se eksportet ka të ngjarë të shënojnë rënie.

Banka Qendrore do të mblidhet të premten për të vendosur mbi normat e interesit. Politikëbërësit monetarë të Rusisë ngritën normat e interesit në një rekord prej 20% dhe futën kontrollet e kapitalit për të shuar një sulm të mundshëm ndaj rublës në ditët pas shpërthimit të luftës..

Kostot e huamarrjes kanë rënë gradualisht që atëherë dhe tani janë në 8%.

Nga Financial Times


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu