Gjenerali amerikan Hertling paralajmëron ushtarët e Putinit: Goditja me nokaut do të vijë

Pavarësisht se janë jashtëzakonisht të numëruara në aspektin e artilerisë, trupat ukrainase “do të fitojnë gjithnjë e më shumë avantazh” pasi armët e avancuara perëndimore po mbërrijnë në vijat e frontit, thotë një gjeneral amerikan në pension.

Ish-gjeneral-lejtnant amerikan Mark Hertling, thotë se forcat e Kremlinit vazhdojnë të humbasin personel dhe pajisje dhe vuajnë nga morali i ulët, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Hertling, një ish-komandant i forcave tokësore amerikane në Evropë, thotë: “Morali dhe kushtet psikologjike ruse janë jashtëzakonisht të ulëta dhe nuk po përmirësohen.

“Organet po raportojnë kushte të këqija dhe udhëheqje jashtëzakonisht të keqe.”

Ai shton: “Është një ndeshje boksi për peshat e rënda, në dy muaj luftime, ende nuk ka pasur një goditje me nokaut.

“Do të vijë, derisa forcat ruse do të varfërohen më shumë.”, tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu