Google shkarkon inxhinierin që tha se AI ka ndjenja

Google ka shkarkuar Blake Lemoine, një inxhinier në ekipin e zhvillimit të inteligjencës artificiale, i cili pretendoi se teknologjia gjuhësore e Google ishte e ndjeshme dhe inteligjente, raportoi BBC, transmeton InfoShqip.

Google, si dhe disa ekspertë të inteligjencës artificiale, mohuan pretendimet e inxhinierit të softuerit dhe dje kompania konfirmoi se Lemoyne ishte shkarkuar. Ai i tha BBC-së se do të përmbahej nga komentet, por zbuloi se do të kërkonte këshilla ligjore.

“Ekipi ynë ka shqyrtuar pretendimet e Blake dhe e ka informuar atë se provat nuk i mbështesin pretendimet e tij. “Nuk ka asnjë provë që teknologjia gjuhësore Modeli i Gjuhës për Aplikacionet e Dialogut (Lamda) është i arsyeshëm,” tha më herët zëdhënësi i Google, Brian Gabriel.

Lemoine publikoi një bisedë që ai dhe një koleg në Google kishin me teknologjinë gjuhësore për të vërtetuar pretendimet./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu