Huthinjtë godasin një anije amerikane?

Ka pasur një sulm të ri në një anije që kalonte pranë brigjeve të Jemenit, njoftoi Agjencia Britanike e Operacioneve të Tregtisë Detare (UKMTO).

UKMTO njoftoi në X, i njohur më parë si Twitter, se kishte marrë një raport për një “incident” 95 milje detare në jug-lindje të Adenit, Jemen.

U njoftua se“Komandanti raporton se raketa goditi anën e majtë të anijes nga lart. Autoritetet po hetojnë”.

Sipas kompanisë së inteligjencës Ambrey, anija që u godit nga raketa pranë Jemenit është një transportues amerikan me shumicë nën flamurin e Ishujve Marshall, raporton Sky News.

Raketa shkaktoi një zjarr në rezervuarin e anijes, por anija është pacenuar, tha ai.

Ambrey shtoi se nuk kishte raportime për viktima dhe se anija nuk ishte e lidhur me Izraelin.

Rreth orës 16:00, një shpërthim u dëgjua në qytetin Hodeida në bregun perëndimor të Jemenit, thanë dëshmitarët.

Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin – por banorët besojnë se ai erdhi nga afër aeroportit të qytetit.

Lëvizja Houthi ka qeverisur Jemenin verior që nga mesi i dekadës së fundit dhe në fund të vitit të kaluar filloi të pengojë lundrimin e anijeve të lidhura me Izraelin në mbështetje të Hamasit palestinez në konflikt me ushtrinë izraelite në Rripin e Gazës së pushtuar.

Afro 15 për qind e trafikut të anijeve në botë kalon përmes Detit të Kuq. Disa transportues LNG e kanë anashkaluar rrugën deri më tani dhe të tjerë vazhdojnë ta përdorin atë.

Një anëtar i lartë i lëvizjes Houthi të mbështetur nga Irani kërcënoi më herët gjatë ditës së sotme se do ta kthejë Jemenin në një “varrezë” për Shtetet e Bashkuara, pas sulmeve të fundit ajrore amerikane ndaj objektivave Houthi.

“Udhëheqësit, forcat e armatosura dhe populli i Jemenit janë plotësisht të përgatitur për të hyrë në një luftë të drejtpërdrejtë dhe të përgjithshme me Satanain e Madh për të mbrojtur Palestinën,” tha Ali al-Kahum në një intervistë me agjencinë shtetërore të lajmeve të Iranit, IRNA, botuar të hënën, duke përdorur terma nënçmues për Shtetet e Bashkuara.

Pas sulmeve të fundit amerikane, al-Kahum paralajmëroi: “Pas këtij agresioni, Jemeni do të kthehet në një varrezë për amerikanët dhe ata do të largohen nga rajoni të poshtëruar”.

Më shumë se tre muaj pas fillimit të luftës në Gaza, shqetësimet po rriten se konflikti do të përhapet në një zjarr rajonal. Në javët e fundit, Houthi shiit ka sulmuar vazhdimisht anijet në Detin e Kuq në rrugën e tyre për në Izrael. Si kundërpërgjigje, SHBA dhe aleatët e saj bombarduan pozicionet e grupit militant në Jemen.

Ndërkohë, ministri i jashtëm iranian Hossein Amirabdolahian hodhi poshtë edhe një herë akuzat se vendi i tij ishte i përfshirë drejtpërdrejt në sulme.

“Forcat e rezistencës në rajon, përfshirë Jemenin, po veprojnë në mënyrë të pavarur dhe brenda kuadrit të interesave të tyre”, tha ministri ai të dielën.

Houthi-t e shohin veten si pjesë e të ashtuquajturit “bosht i rezistencës”, një rrjet që lufton Izraelin, së bashku me grupet e tjera në rajon aleate me Iranin. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu