“I pamëshirshmi”: Kush është Surovikin, komandanti i ri i zgjedhur nga Putini për luftën në Ukrainë?

Presidenti Vladimir Putin ka emëruar gjeneralin Sergey Surovikin për të udhëhequr përpjekjet e luftës në Ukrainë mes një sërë pengesash ushtarake dhe pakënaqësisë në rritje në Rusi për pushtimin e fqinjit të saj.

Sipas Al Jazeera, emërimi të shtunën vjen pas shkarkimit të dy komandantëve të lartë ushtarakë rusë pasi Kievi ka rifituar territoret e humbura ndaj Rusisë në verilindje dhe jug të Ukrainës.

Emërimi vjen gjithashtu pasi Moska ka pësuar një goditje të madhe pas shkatërrimit të pjesshëm të urës së Kerçit – një lidhje kyçe midis Rusisë dhe Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014.

Por kush është Surovikin?

Gjenerali, i lindur në vitin 1966 në qytetin siberian të Novosibirsk, u shpall si kreu i grupit ushtarak jugor të Rusisë në luftën e tij kundër Ukrainës në qershor.

Ai mori titullin Hero i Rusisë dhe u nderua me një medalje për shërbimin e tij në Siri në vitin 2017, ku drejtoi ekspeditën ushtarake ruse si komandant i Forcave Ajrore.

Ai është i njohur për të qenë krejtësisht “i pamëshirshëm” në ushtrinë ruse, sipas një raporti (PDF) nga Fondacioni Jamestown, një institut kërkimor për politikën e mbrojtjes amerikane. Surovikin u burgos dy herë.

Hera e parë ishte për gjashtë muaj pasi ushtarët nën komandën e tij vranë tre demonstrues në kryeqytetin rus, Moskë, gjatë grushtit të shtetit të gushtit 1991 që i parapriu fundit të Bashkimit Sovjetik.

Më vonë ai u lirua pa gjyq. Katër vjet më vonë, ai mori një dënim – që më vonë u përmbys – për tregti të paligjshme armësh.

Gjenerali u akuzua për mbikëqyrjen e një bombardimi brutal që shkatërroi pjesën më të madhe të qytetit të Aleppos në Siri, ku Rusia ndërhyri duke mbajtur anën e Bashar al-Assad.

Në një raport të botuar në tetor 2020, Human Rights Watch e renditi atë si një nga komandantët “që mund të mbajnë përgjegjësi komanduese për shkeljet” gjatë ofensivës 2019-2020 në Idlib të Sirisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu