Incidentet midis aleatëve të NATO-s: Greqia lëshoi ​​një raketë nga sistemi S-300 në aeroplanët turq

Greqia lëshoi ​​një raketë nga sistemi S-300 në drejtim të avionëve turq që kryejnë një mision zbulimi, raporton CNN Turk, duke cituar burime në Ministrinë turke të Mbrojtjes, transmeton InfoShqip.

Sipas informacioneve të marra nga burime të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare, gjatë fluturimeve të F-16 të komandës së Forcave Ajrore Turke në hapësirën ajrore ndërkombëtare të Detit Egje dhe Mesdheut Lindor në muajin gusht, ka ndodhur një incident i madh që nuk ishte në përputhje me frymën e aleancës. Avionët turq në detyrë u sulmuan nga Greqia nga sistemi rus i mbrojtjes ajrore S-300 i vendosur në ishullin e Kretës. Radari i gjurmimit dhe drejtimit të raketave S-300 zbuloi një raketë tokë-ajër të F-16, e cila ishte në një mision zbulimi 10,000 metra në perëndim të ishullit Rodos, raporton kanali televiziv.

Pavarësisht këtyre veprimeve armiqësore, avionët përfunduan detyrat e tyre të planifikuara dhe u kthyen të sigurt në bazat e tyre, tha kanali./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu