Integrimi në BE, Rama: Nuk ka hapje të bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pengesë vetoja e Bullgarisë

Javën e ardhshme do të mbahet Samiti i Bashkimit Evropian ku pritet të vendoset edhe fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, për hapjen ose jo të negociatave për anëtarësim në union.

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për ‘Politico’, është shprehur se nuk pret asgjë nga Samiti dhe për ngërçin e krijuar në bisedimet e anëtarësimit fajësoi Bullgarinë, për veton e vendosur ndaj Shkupit.

“Nuk kam asnjë pritshmëri. Unë mendoj se asgjë nuk do të ndodhë. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të hapin zyrtarisht bisedimet për të pasur anëtarësim”, tha Rama.

I pyetur nëse ndonjë nga liderët evropianë ka dhënë sinjale pozitive për çeljen e negociatave, Rama tha se nuk është faji i tyre, por përsëri i Sofjes. Kryeministri u shpreh se liderët e kanë mbështetur integrimin e Shqipërisë, por vetoja bullgare po e pengon.

“Çfarë sinjalesh mund të japin? Nuk ka të bëjë me ta. Përsëri, bëhet fjalë për Bullgarinë. Të gjithë janë dakord, të gjithë mbështesin, të gjithë mendojnë se kjo duhet të ndodhë, dhe kjo duhet të kishte ndodhur tashmë. Por kufiri i tyre i manovrimit është i kufizuar nga Bullgaria”, shtoi Rama.

Rama ka ta thënë se nuk pret që zyrtarët bullgarë të ndryshojnë qëndrim. “Është një spirale. Ata kanë hyrë në një spirale. Dhe nga kjo spirale, është shumë, shumë e vështirë të dalësh”, deklaroi Rama.

Rama konfirmoi se nëse nuk ka përparim këtë muaj, ai do të kërkojë që oferta e Shqipërisë për anëtarësim të trajtohet veçmas nga ajo e Maqedonisë së Veriut, një hap që BE deri tani ka hezituar ta ndërmarrë, me zyrtarët që argumentojnë se do të ishte më mirë për stabilitetin rajonal nëse dy fqinjët mund të përparonin së bashku.

Nëse asgjë nuk ndodh në qershor, ne do të kërkojmë të ndahemi nga ky çift i humbur në përkthim”, tha Rama. “Kam besim se kjo është ajo që duhet të bëjmë, atëherë nëse udhëheqësit e BE-së do të pajtohen apo jo, do të shohim.

Të gjitha qeveritë e BE-së ranë dakord që në mars 2020 t’i japin Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dritën jeshile për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit. Por negociatat nuk kanë nisur ende pasi Bullgaria këmbënguli se donte lëshime nga Maqedonia e Veriut në mosmarrëveshjet dypalëshe që prekin gjuhën, historinë dhe identitetin.

Gjendja e vështirë e kombeve të Ballkanit Perëndimor është një paralajmërim në kohë në lidhje me telashet e pranimit në BE për Ukrainën, e cila po shtyn në mes të luftës së Rusisë për t’u bërë një kandidat për anëtarësim në BE në samitin e javës së ardhshme.

BE-ja ia dha atë status Maqedonisë së Veriut në 2005 dhe Shqipërisë në 2014, megjithatë nuk ka arritur as të fillojë bisedimet me asnjërin vend.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu