Irani po dërgon qindra dronë në Rusi, ata do të përfundojnë në fushën e betejës ukrainase

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha se Shtetet e Bashkuara kanë informacione se si Irani planifikon të ofrojë ndihmë të rëndësishme ushtarake për Federatën Ruse në periudhën e ardhshme.

Sipas informacioneve të disponueshme në Uashington, Irani planifikon të furnizojë Rusinë me qindra dronë që do të përdoren nga ky vend në Ukrainë.

“Qeveria iraniane po përgatitet të furnizojë Rusinë me deri në disa qindra dronë, duke përfshirë modele që mund të mbajnë armë”, tha Sullivan.

Ai gjithashtu theksoi se trajnimi i forcave ruse duhet të mbahet së shpejti në Iran.

“Informacionet tona tregojnë se Irani po përgatitet të trajnojë forcat ruse në përdorimin e këtyre dronëve dhe trajnimi fillestar duhet të fillojë që në korrik”, theksoi Shtëpia e Bardhë.

Ndër të tjera, Sullivan sqaroi se dronët iranianë tashmë janë përdorur në fusha të caktuara beteje, kryesisht në Jemen, ku rebelët Houthi i kanë përdorur më parë kur planifikonin sulme në Arabinë Saudite.

Nga ana ukrainase, Shtëpia e Bardhë sqaroi se forcat ukrainase kanë pasur sukses të konsiderueshëm duke përdorur dronët luftarakë Bayraktar, ndërsa SHBA dhe aleatët e tjerë kanë furnizuar Kievin me dronë për qëllime të tjera.

“Nga këndvështrimi ynë, ne do të vazhdojmë të bëjmë pjesën tonë për të ndihmuar në ruajtjen e një mbrojtjeje efektive të Ukrainës dhe të ndihmojmë t’u tregojmë ukrainasve se përpjekjet dhe përpjekjet ruse për të fshirë vendin nga harta nuk do të kenë sukses,” tha Jake. Sullivan.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu