Ishulli ku makinat janë të ndaluara dhe dëgjohen vetëm thundrat e kuajve

Ishulli Hydra në shikim të parë nuk ndryshon nga fqinjët e saj. Ashtu si ishujt e tjerë në detin Egje ka rrugë të bardha, ajër aromatik të mbushur me jasemin dhe pamje befasuese të ujërave blu përreth tij.

Ajo që e veçon Hydrën është mënyra e preferuar e transportit. Vendasit i kanë rezistuar zhurmës së borive, duke përqafuar tingullin ritmik të thundrave të kuajve.

Sipas legjislacionit vendas mjetet me motor janë të ndaluara, veç zjarrfikësve dhe ambulancave.

Popullsia e ishullit grek prej rreth 2500 banorësh përdor mushka, gomarë dhe kuaj të vegjël.

Ndërsa endesh nëpër shtigjet e çuditshme të Hydrës, është e zakonshme të shohësh vendasit që bëjnë punët e tyre të përditshme, të shoqëruar nga shokët e tyre me katër këmbë.

“Hydra është një ishull që të kthen vërtet pas në kohë”, thotë Harriet Jarman, një pronare e kompanisë së ecjes me kuaj.

“I gjithë transporti në këtë ishull bëhet me kuaj ose mushka. Për shkak se nuk ka makina, jeta e të gjithëve është pak më e qetë.”

Lidhja e Jarman me Hydrën filloi 24 vjet më parë kur nëna e saj e dërgoi në ishull me pushime, një vendim që ia ndryshoi jetën përgjithmonë.

Gjatë shekujve 18 dhe 19, Hydra lulëzoi si një qendër detare plot lëvizje. Por me ardhjen e shekullit të 20-të, duke sjellë transportin me motor në pjesën tjetër të Greqisë, rrugët e ngushta dhe të pjerrëta të ishullit, së bashku me terrenin shkëmbor, i bënë makinat jopraktike për të qarkulluar.

Dhe kështu banorët u kapën pas transportit të kuajve, i cili mund të përshkonte peizazhin e thyer në mënyrë më efikase. Me kalimin e kohës, kjo mbështetje te thundrat u rrënjos në kulturën dhe mënyrën e jetesës së Hydrës.

Gomarët dhe mushkat u bënë pjesë integrale e identitetit të ishullit dhe u përdorën për të transportuar mallra, materiale ndërtimi dhe madje edhe njerëz rreth ishullit, një traditë që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Mungesa e makinave ka kontribuar në qetësinë e pamohueshme të ishullit, duke tërhequr krijues nga të gjitha anët, duke përfshirë aktoren e njohur italiane Sophia Loren, e cila ra në dashuri me Hydrën gjatë xhirimit të “Djalë në delfin” në vitin 1957.

“Hydra ofron ngjyra të mrekullueshme, dritë të bukur dhe një atmosferë unike që ka frymëzuar shumë njerëz”, thotë stilistja e bizhuterive dhe vendase nga Hydra, Elena Votsi.

Edhe pse e lindur në Athinë, Votsi thotë se i kalonte verërat dhe pushimet në Hydra, duke vizituar të atin.

Ajo thotë se mungesa e makinave e bën atë një vend magjik për të punuar dhe ka frymëzuar dizajnet e saj që në fillimet e karrierës.

Kantautori kanadez Leonard Cohen zbuloi Hydrën në vitet 1960 dhe e bëri atë shtëpinë e tij për disa vite. Koha e tij në Hydra është përjetësuar në këngën e tij “Zog në tela”, të cilën ai e shkroi pjesërisht ndërsa jetonte atje.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu