Izraeli goditi shtëpinë e liderit të Hamasit

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e liderit të Hamasit Ismail Haniya, në Rripin e Gazës.

Deri më tani nuk dihet nëse familja e tij ndodhej brenda shtëpisë në momentin e shpërthimit. Megjithatë, informacionet thonë se Haniya nuk është as në Gaza. Ushtria izraelite publikoi pamjet video të bombardimeve.

Gjatë natës, avionët luftarakë të IDF-së goditën rezidencën e Ismail Haniyeh, kreut të Byrosë Politike të Hamasit. Në të njëjtën kohë, qeveria e Hamasit në Rripin e Gazës njoftoi mbrëmë se që nga fillimi i sulmeve izraelite në enklavën palestineze, 11.500 persona janë vrarë, ndër këta 4710 fëmijë dhe 3160 gra.

Sipas të njëjtit burim, të lënduarit llogariten në rreth 29.800. Ministria e shëndetësisë në enklavën palestineze të kontrolluar nga Hamasi tha se dhjetëra trupa ishin shtrirë në rrugët në Rripin verior të Gazës dhe ishte e pamundur të numëroheshin.

Ata gjithashtu pretendojnë se forcat izraelite po qëllojnë mbi ambulancat dhe vullnetarët që përpiqen të mbledhin trupat.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu