Izraeli ofron armëpushim njëjavor, por ka një kusht

Mediat amerikane dhe izraelite raportojnë se Izrali i ka ofruar Hamasit një armëpushim njëjavor në këmbim të rreth 40 pengjeve.

Pengjet do të jenë kryesisht të moshuar, gra dhe fëmijë, sipas CNN dhe Axios.

Marrëveshja thuhet se do t’i paraqitet Hamasit përmes ndërmjetësve të Katarit.

Hamasi ka bërë të qartë se nuk do të lirohen më pengje derisa të ketë një armëpushim. Por ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë, kriza humanitare në enklavën e rrethuar përkeqësohet çdo ditë. Gati 20,000 njerëz janë vrarë nga aksionet ushtarake izraelite në Gaza që nga 7 tetori, dhe më shumë se 52,000 janë plagosur.

Ndërkohë, pjesa më e madhe e Gazës veriore është shkatërruar nga sulmet ajrore dhe, sipas Kombeve të Bashkuara, pothuajse 1.9 milionë njerëz – më shumë se 80% e popullsisë së enklavës – janë zhvendosur.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu