Izraeli po planifikon ofensivë nga “toka, ajri e deti” në Gaza

Ushtria e Izraelit ka thënë se po planifikon sulme nga toka, ajri dhe deti në Gaza, por nuk ka dhënë detaje të mëtutjeshme për ofensivën, raporton BBC.

Izraeli të premten paralajmëroi 1.1 milionë palestinezë që jetojnë në veri të Gazas të largohen për në jug. Mijëra janë parë duke u larguar.

Ushtria e Izraelit të dielën ka thënë se Hamasi është duke i ndaluar civilët të largohen nga veriu i Gazës.

“Hamas po parandalon në mënyrë aktive civilët që të largohen”, ka thënë zëdhënësi i Ushtrisë së izraelit, Jonathan Concrius.

Mbi 2300 kanë humbur jetën në Gaza që kur Izraeli nisi ofensivën ajrore të shtunën e kaluar. Janë lënduar afro 10 mijë.

Sulmet e Izraelit nisën si kundërpërgjigje ndaj një sulmi befasues të Hamasit në territorin izraelit. Në sulmin në jug të Izraelit, militantët e Hamasit vranë mbi 1300 persona.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu