Ja çfarë do përfitojë Turqia pas heqjes së bllokadës ndaj Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO

Turqia ka hequr bllokadën ndaj Finlandës dhe Suedisë që ato të mund të bëhen anëtare të NATO-së, kjo është bërë e ditur disa orë më parë nga zyrtarët e lartë të NATO-së, shkruan InfoShqip.

Pas nje mbledhje që zgjati më shumë se katër orë mes Turqisë, Finlandës, Suedisë dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s në Madrid, u arrit një memorandum mirëkuptimi me të cilën Turqia jep dritën e gjelbër për anëtarësimin në NATO te dy vendeve Skandinave.

Por pas këtij hapi të madh, këto gjëra mori Turqia si këmbim për heqjen e bllokadës:

– Suedia/Finlanda do të heqin embargon e armëve.

– Të dy vendet do të mbështesin Turqinë në luftën ndaj PKK, si dhe të ndalojnë mbështetjen për YPG.

– Ata do të ndryshojnë ligjet e tyre mbi definimin e terrorizmit.

– te dy vendet do të shkëmbejnë te dhëna Inteligjencës me njëri-tjetrin.

– Do të ekstradojnë të dyshuarit për terror në Turqi.

– Finlanda dhe Suedia do të mbështesin pjesëmarrjen e Turqisë në BE.

– Turqia, Finlanda dhe Suedia do të krijojnë një mekanizëm të përbashkët të përhershëm për t’u konsultuar mbi drejtësinë, sigurinë dhe inteligjencën.

– Nëser R. T. Erdoğan takohet me Biden dhe me shumë gjasa arrihet marrëveshje mbi F16. /InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu