Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Gazeta “Berliner Morgenpost” raportoi se konsumatorët në Gjermani do të duhet të shpenzojnë dukshëm më shumë para për energji elektrike dhe ngrohje këtë vit në krahasim me vitet e mëparshme.

Sipas studimit të fundit të portalit “Verivok”, një familje mesatare tani shpenzon në vit 5,306 euro për energji elektrike, karburant dhe gaz, që është një rritje prej 1,534 euro në krahasim me shkurtin e vitit 2021. Kostot për këta zëra në buxhetin e brendshëm janë rritur. me 41 për qind në tre vitet e fundit.

Energjia elektrike, gazi, nafta për ngrohje dhe karburantet janë ende dukshëm më të shtrenjta se para fillimit të krizës energjetike. Megjithëse kostot janë ulur me një të tretën nga kulmi i tyre në tetor 2022, familjet janë ende të ngarkuara rëndë nga kostot e larta të energjisë, tha Thorsten Stork, ekspert i energjisë në Verivoc.

Gjermania ka përfituar nga energjia e lirë ruse për më shumë se dy dekada, por është bërë një nga vendet më të goditura pasi furnizimet ruse me energji u ndërprenë.

Importet e energjisë elektrike duhej të rriteshin pas vendimit të Gjermanisë për t’i dhënë fund energjisë bërthamore dhe kalimin në burime të rinovueshme. Ekspertët paralajmërojnë se mbretërimi i Gjermanisë si një superfuqi industriale po përfundon për shkak të humbjes së gazit natyror të lirë rus, i cili mund të jetë një goditje fatale për prodhuesit që tashmë po përpiqen të qëndrojnë konkurrues./INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu