Java e parë në fron, ku do të jetë ndalesa e radhës e Mbretit Charles III

Mbreti Charles III do të bëjë vizitën e tij të parë në Uells si monark më vonë gjatë ditës së sotme. Do të jetë hera e parë që njerëzit në Uells mund të shohin Mbretin e ri, duke i lejuar ata të dëshmojnë vetë tranzicionin e monarkisë.

Kjo do të jetë gjithashtu e fundit nga tre vizitat e Charles në tre kryeqytetet kombëtare jashtë Anglisë, shkruan BBC.

Në javën e tij të parë si monark, vizitat tregojnë rëndësinë që Mbreti po u jep kombeve të Mbretërisë së Bashkuar.

Nuk ka asnjë funksion zyrtar ligjor apo procedurë të nevojshme për ngjarjet, por fakti që Charles po shkon në Cardiff në javën e tij të parë si monark do të shihet si njohje mbretërore e vendit që Parlamenti i Uellsit dhe qeveria e Uellsit kanë në kushtetutën e Mbretërisë së Bashkuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu