Kadyrov bën thirrje për besim në taktikat e ushtrisë ruse

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov u kërkoi komentuesve të qetësoheshin, duke theksuar se ushtarët rusë nuk ishin tërhequr askund gjatë operacionit ushtarak special, transmeton InfoShqip.

“Këto janë të gjitha dezinformata dhe provokime perëndimore”. Mos lejoni që t’ju mashtrojnë. Ka terma si taktika dhe strategjia. Me ushtarët tanë është më delikate”, ka shkruar Kadyrov në kanalin e tij Telegram.

Ai shtoi se “ne nuk mund të lejojmë që të qëllojmë pa dallim ndaj të gjithëve, përfshirë civilët, vetëm për të kënaqur dëshirat maniake të njerëzve injorantë të ulur në kolltuqe”.

“Në këtë operacion special, Rusia po përpiqet të minimizojë viktimat njerëzore. Nazistët e Bandera-s mund ta përballojnë atë deri në atë pikë sa të qëllojnë njerëzit e tyre. Prandaj edhe dallimet në taktika”, shpjegoi Kadyrov.

Ai kërkoi të gjejmë “fjalë të vërteta mbështetjeje për luftëtarët tanë dhe të lutemi për ta, që të gjithë të kthehen të gjallë dhe të shëndetshëm, me fitore”.

Më shumë se 20,000 banorë të Balakleya, Kupyansk, Izum, Volchansk dhe vendbanime të tjera në rajonin e Kharkiv janë evakuuar në Rusi, thanë autoritetet në rajon.

Autoritetet theksuan gjithashtu se sot pothuajse i gjithë territori i rajonit është nën kontrollin e ushtarëve rusë.

Garda ruse në rajonet Kherson dhe Zaporozhye kapi më shumë se 130 anëtarë të organizatave nacionaliste ukrainase, Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës dhe Forcave të Armatosura të Ukrainës, si dhe u gjetën gjithashtu dhjetë depo armësh dhe municionesh, njoftoi shërbimi për shtyp i Gardës Ruse./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu