Kalin: Marrëveshja për eksportin e grurit ukrainas mund të çojë në një armëpushim

Zëdhënësi i presidentit turk Ibrahim Kalin tha se Turqia beson se marrëveshja për eksportin e grurit nga Ukraina mund të çojë në një armëpushim midis Moskës dhe Kievit, transmeton InfoShqip.

“Nuk dua të tingëlloj shumë optimist, por Marrëveshja në fakt mund të vendosë themelin e besimit për të cilin folëm më parë, gjë që mund të çojë në rinovimin e negociatave për një armëpushim, për shkëmbimin e të burgosurve, ndoshta edhe për një Zgjidhja e paqes“, vuri në dukje Kalin në një intervistë për CNN.

Ai tha se është herët të thuhet se çfarë mund të ndodhë, por theksoi nevojën për përmirësimin e Marrëveshjes.

Kalin i kërkoi komunitetit ndërkombëtar jo vetëm të lavdërojë arritjen e Marrëveshjes, por edhe të përpiqet ta ndërtojë atë përmes hapave pozitivë.

Ai komentoi gjithashtu sulmin rus të së shtunës në portin ukrainas të Odessa, duke theksuar se Turqia është në kontakt të ngushtë me Moskën dhe Kievin./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu