Kasami: Himni i Maqedonisë duhet të pasqyrojë realitetin në vend

Lëvizja BESA është për mbajtjen sa më të shpejtë të zgjedhjeve parlamentare, ka thënë sonte lideri i saj dhe kryetari i Komunës së Tetovës, Bilal Kasami. Sipas tij, në koalicionin “Bashkimi Evropian për Ndryshim”, ku përveç BESA-së, janë Alternativa dhe Lëvizja Demokratike, po diskutohet për një kandidat presidencial për vendin, por ende nuk është përmendur asnjë propozim konkret dhe as i askujt. është përmendur emri.

Siç theksoi Kasami në daljen e sonte në Sitel TV, votuesit dhe anëtarët e Aleancës për Shqiptarët janë cilësuar si opozitarë dhe duan të jenë pjesë e ndryshimeve në zgjedhjet e ardhshme. Mbetet, theksoi Ksami, që kryesia e kësaj partie të dëgjojë përfundimisht strukturat e saj, përcjell Telegrafi.

Ai shtoi se i takon ASH-së të vendosë nëse do të shkojë në zgjedhje si opozitë apo do të mbështesë BDI-në. Në rastin e parë mund të japë një kontribut serioz dhe në të dytin, tha ajo, do të mbetet vetëm. Sido që të jetë, vlerësoi kreu i BESA-s, fakti që ASH“i shërben BDI-së dhe Qeverisë është në dëm të saj”.

Kasami iu drejtua edhe himnit kombëtar. Ai thekson se është shumë e rëndësishme që ajo të pasqyrojë realitetin në vend, gjegjësisht të mos vlejë vetëm për maqedonasit, por edhe për etnitë tjera.

“Ne po kërkojmë zgjedhje sa më shpejt. Dhe raporti i fundit i Komisionit Evropian është një dëshmi shtesë se zgjedhjet duhen sa më parë. Kjo qeveri ka depërtuar thellë në procese korruptive dhe nuk ndërhyn në BE. Vlerësojmë se zgjedhjet sa më të shpejta do të ishin shpëtim për vendin dhe për procesin e integrimit evropian. Nuk kemi vendosur ende për një kandidat presidencial. Ne po diskutojmë për një emër, kemi disa opsione, por është edhe në frymën e bashkimit tonë si tri parti opozitare të shqiptarëve. Zgjedhja e kandidatëve të mundshëm do të jetë në drejtimin e asaj që kemi parashtruar si përcaktim dhe ofertë programore për zgjedhjet e ardhshme. Ne jemi të kujdesshëm në atë pjesë dhe tregojmë se si tri parti dhe liderë nuk kemi asnjë kërkesë apo pretendim individual që dikush prej nesh të jetë kandidat për president. Do të jetë një tjetër derë e hapur për të fituar ndonjë parti politike që do të donte t’i bashkohej idesë së ndryshimit, më në fund pas 20 vitesh mes shqiptarëve, që është më e madhe se kërkesat dhe pretendimet individuale të secilit prej nesh. Synimi është të fitojmë zgjedhjet dhe të sjellim ndryshime për mirë tek shqiptarët dhe në shoqëri në përgjithësi”, ka shpjeguar Kasami.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu