‘Kasapi i Sirisë’: Iu caktua roli i ri në luftën në Ukrainë në prill, ku është ‘zhdukur’ komandanti i lartë i Putinit?

Komandanti i lartë rus në luftën në Ukrainë, gjenerali Alexander Dvornikov, nuk është parë për dy javë, duke bërë që disa zyrtarë amerikanë të spekulojnë se ai mund të jetë liruar nga posti i tij, raportoi të martën The New York Times.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Dvornikov fillimisht u caktua në Ukrainë në prill në mes të një ndryshimi të lidershipit që u interpretua gjerësisht si një pranim nga presidenti rus Vladimir Putin se plani i luftës i Moskës dështoi në muajt e tij të parë.

Në këtë drejtim, The Times citoi më parë zyrtarë amerikanë duke thënë se, përpara emërimit të Dvornikov, gjeneralët rusë filluan luftën jashtë Moskës pa asnjë komandant qendror të fushëbetejës.

Dhe përcaktimi i Dvornikov si komandant tokësor kishte për qëllim ta ndryshonte këtë.

Një nga qëllimet e tij kryesore ishte përmirësimi i koordinimit midis njësive në Ukrainë, raportoi më parë BBC, duke cituar zyrtarë perëndimorë.

Para luftës në Ukrainë, Dvornikov u quajt “Kasapi i Sirisë” për rolin e tij në bombardimet ruse të vendit në mbështetje të presidentit Bashar al-Assad.

Në mënyrë të ngjashme, territoret e kontrolluara nga Ukraina në rajonin e Donbasit kanë parë bombardime të rënda si pjesë e ofensivës së re të Rusisë nën Dvornikov, me një qytet që goditet “200 herë në orë”, sipas zyrtarëve ukrainas.

Megjithatë, përpjekjet e Dvornikov ende nuk kanë dhënë rezultate të rëndësishme, vlerëson Business Insider, përcjell Telegrafi.

Madje, javën e kaluar, një zyrtar amerikan tha se Rusia kishte humbur rreth 1000 tanke, një numër të konsiderueshëm trupash, mjete luftarake dhe aeroplanë që nga fillimi i agresionit më 24 shkurt.

Ndërsa forcat ruse morën qytetin port të Mariupolit pas një rrethimi të gjatë, ata humbën qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, në mes të majit. Ndërkohë, disa raporte nga Ukraina thanë se trupat ukrainase kishin luftuar edhe në kufirin rus.

Siç vë në pah Business Insider, pushtimi i Rusisë ka vazhduar të ngecë nën Dvornikov sepse udhëheqësit e vendit “nuk kanë qenë në gjendje të ndryshojnë karakterin e ushtrisë ruse”, tha për The Times Frederick W. Kagan, drejtor i Projektit të Kërcënimeve Kritike në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve.

Dhe të metat themelore të ushtrisë ruse përfshijnë njësitë e saj tokësore që nuk janë trajnuar për të marrë vendimet e tyre në betejë dhe forcat e saj ajrore që nuk qëndrojnë në hapësirën ajrore të Ukrainës për të arritur epërsinë ajrore. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu