Ballina Opinione

Opinione

Opinionet, analizat dhe komente të ndryshme lidhur me zhvillimet më të rëndësihme në çdo sferë të jetës.

“Pse, ju mendoni se ndonjë serb dëshiron të kthehet në Koshare?”

Nga Rada Trajoviq: Politika në Beograd nuk është aspak serioze! Dëgjoj kohë më parë kur Ivica Daciq deklaroi se është për ndarje të Kosovës, pak ka rëndësi për të se, edhe kur e di se cili...

Zgjedhjet lokale, emrat e përfolur nga Lëvizja Vetëvendosje për shtatë qendrat e mëdha

Nga: Ismail Jakupi Në Lëvizjen Vetëvendosje tashmë është përmbyllur pranimi i kandidaturave të brendshme për kryetar të komunave. Lëvizja Vetëvendosje ende nuk ka zyrtarizuar asnjë kandidaturë për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 17...

Ekstaza e pazakontë Orban-Vuçiq: Ku cënohen interesat e Shqipërisë dhe Kosovës?

Nga: Shaban Murati Marrëdhëniet e ngushta deri në ekstazë midis dy shteteve dhe midis dy udhëheqësve të tyre janë çështje e interesave dypalëshe. Por, kur këto marrëdhënie speciale kalojnë kufijtë normalë të marrëdhënieve midis dy...

“Trojet shqiptare në Maqedoni, nuk i ka pushtuar Maqedonia, por Serbia”

Nga: Naser Aliu Kjo Shqipëri e sotme, është rezultat i pafuqisë shqiptare, i orientimit të gabuar, mungesës së aleatëve dhe në anën tjetër, dëshmon për aleancën sllave, ortodokse dhe perëndimore në favor të Serbisë. Pra,...

Komunat shqiptare 20 vite nuk kanë punuar për sistemimin e vetëqeversijes lokale

Nga: Afet Jashari Tani që veç kanë filluar bisedimet nëpër partitë politike se kush dhe cilët do të jenë kandidatë të mundshëm për kryetar komunash, askush nuk flet për kapacitetet me kuadër dhe aspektin financiar...

Nëse Kosova është e jona, pse shqiptarët e Kosovës nuk votojnë në Serbi?

Nga: Milan Protiq “Profesori Slobodan Samarxhic insiston, por duhet të kujtojmë se dikur kishim një kushtetutë që fliste për shtetin nga Triglav deri në Gjevgjeli dhe nga Subotica në Adriatik. Kështu që në kohën e...

Mustafa Nano: Vizitat e shpeshta të Ramës në Turqi, aleanca me ta strategjike, por...

Nga: Mustafa Nano Edi Rama është kthyer sot nga një vizitë në Turqi, dhe është kthyer me “duart plotë”. Thonjëzat, në fakt, edhe mund të hiqen, sepse është kthyer me një numër projektesh e marrëveshjesh që...

“Qendër e Amerikës dhe e BE-së nuk është më Greqia, por është Shqipnia”

Nga: Spartak Ngjela “Kryeministri grek, për çeljen e negociatave të Shqipërisë, na paska dalë sot me një kusht për minoritetin grek në Shqipëri. Cili është ky minoritet? Kryeministrat grekë, me ndonjë përjashtim, “minoritet grek” quajnë aneksimin e...

Ne jemi n’pozicion më t’mirë se Serbia. Askush s’po kërkon nga ne që t’heqim...

Nga: Azem Vllasi: “Dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë; politika e shqiptarëve në Kosovë duhet të ndërtojë unitet për këtë çështje. Dialogu gjithsesi duhet të vazhdojë, ne duhet të kemi konsensus, unitet, sepse dallimet në çeshtjet...

Ngjela: Mesazhi i SHBA-së, Berisha dhe Meta janë çoroditur, “heronjtë janë të lodhur”

Nga: Spartak Ngjela Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara deklaroi për Shqipërinë: “Amerika ka një mike të guximshme, ku nuk ka më të fortë dhe të vërtetë se Shqipëria. Kjo stërvitje i hap rrugë një partneriteti...

Lajmet e fundit