Kina, paralajmërim SHBA-së për “sinjale të rrezikshme” në Tajvan

Kina akuzoi Shtetet e Bashkuara për dërgimin e “sinjaleve shumë të gabuara dhe të rrezikshme” në Tajvan pasi Sekretari amerikan i Shtetit i tha homologut të tij kinez të premten se ruajtja e paqes dhe stabilitetit në Tajvan ishte jetike.

Tajvani ishte në qendër të bisedimeve 90-minutëshe, “të drejtpërdrejta dhe të sinqerta” midis Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm kinez Wang Yi në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Neë York, u tha gazetarëve një zyrtar amerikan.

“Nga ana jonë, Sekretari i Shtetit e bëri të qartë se, në përputhje me politikën tonë të gjatë për një Kinë, e cila nuk ka ndryshuar, ruajtja e paqes dhe stabilitetit në ngushticën (Tajvan) është me rëndësi jetike”, tha zyrtari.

Ministria e Jashtme e Kinës, në një deklaratë për takimin, tha se Shtetet e Bashkuara po dërgonin “sinjale shumë të gabuara, të rrezikshme” në Tajvan dhe sa më të hapura të ishin aktivitetet e pavarësisë së Tajvanit, aq më pak të ngjarë do të ishte një zgjidhje paqësore.

“Çështja e Tajvanit është çështje e brendshme e Kinës dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë të drejtë të ndërhyjnë në atë metodë që do të përdoret për ta zgjidhur atë,” citoi ministria të thoshte Ëang.

Rritja e tensioneve mes Kinës dhe SHBA-së

Tensionet mbi Tajvanin janë rritur që nga vizita e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në gusht – e ndjekur nga stërvitjet e mëdha ushtarake kineze – si dhe premtimi i presidentit amerikan Joe Biden për të mbrojtur ishullin demokratik.

Deklarata e Biden ishte deklarata e tij më e qartë për dërgimin e trupave amerikane për të mbrojtur ishullin. Ishte një largim nga politika e kahershme amerikane e “paqartësisë strategjike”, e cila e lë të paqartë nëse Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen ushtarakisht një sulmi ndaj Tajvanit.

Shtëpia e Bardhë këmbëngul se politika e saj ndaj Tajvanit nuk ka ndryshuar, por Kina tha se vërejtjet e Biden dërguan sinjalin e gabuar për ata që kërkojnë pavarësinë e Tajvanit.

Në një telefonatë me Biden në korrik, lideri kinez Xi Jinping paralajmëroi kundër Tajvanit, duke thënë se “ata që luajnë me zjarrin do të vuajnë prej tij”.

Kina e sheh Tajvanin si një nga provincat e saj dhe është zotuar prej kohësh të vendosë ishullin nën kontrollin e saj dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për ta bërë këtë.

Qeveria e Tajvanit kundërshton me forcë kërkesat e Kinës dhe thotë se vetëm 23 milionë banorët e saj mund të vendosin për të ardhmen e ishullit.

Ministria e Jashtme e Tajvanit, duke reaguar ndaj takimit midis Blinken dhe Wang, tha se “veprimet provokuese të fundit” të Kinës e kanë bërë ngushticën e Tajvanit në qendër të diskutimit dhe se Kina po përpiqet të “ngatërrojë audiencën ndërkombëtare me pretendime që kundërshtojnë realitetin“.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu