Koncepti i ri Lamborghini, vepron në tokë, rërë dhe shkëmbinj

Lamborghini janë tashmë mrekulli të inxhinierisë, por ato bëhen edhe më shumë kur njerëzit vendosin t’i përmirësojnë ato. Kështu bëri stilisti Michael Hritz, i njohur si Hritzkrieg, me këtë model të ri të quajtur Lamborghini LMXX2.

Një punë e nxituar për të përmbushur një konkurs në Instagram

Nga fotot mund të shihni se ka disa shkallë mbresëlënëse që kalojnë rreth e qark makinës duke e bërë të qartë se mund të përballet edhe me terrenet më të vështira si rëra e shkëmbinjtë. IE foli me Hritzkrieg për dizajnin e tij inovativ dhe ai çuditërisht e përshkroi atë si “një punë e nxituar për të përmbushur një afat të konkursit në Instagram”.

Konkursi të cilit ai i referohet është Konkursi AGP në Instagram, i cili u kërkoi pjesëmarrësve të konceptonin një dizajn duke përdorur fjalët kyçe “Shkretëtira + Lamborghini + E ardhmja”.

“Një natë para afatit mendova, çfarë lloj çmendurie do të kishin italianët. Pasi kalova kohë duke vozitur në duna rëre dhe hipur në një RWD Diablo, e dija që i gjithë fundi i makinës duhej të ishte tërheqës. Kështu që kishte të jetë një tank. Për ta mbajtur atë të ulët, por për të pasur ende dukshmëri, gjurmët duheshin për të kaluar mbi çati. Unë shpejt tërhoqa Oculus Quest 2 dhe përdora Gravity Sketch për të përafërt në atë që kisha në kokën time gjatë orës tjetër. Më pas E kam dhënë modelin në Cinema4d/Octane në 3 pamje që janë pikturuar shumë në photoshop”, shpjegoi Hritzkrieg.

Dizajneri i guximshëm tha se atij iu deshën vetëm pesë orë për të krijuar konceptin mbresëlënës. Dhe është mbresëlënëse! Prototipi i makinës u ndërtua duke pasur parasysh efikasitetin dhe fuqinë.

“Ndërsa po modeloja shpejt 3D në Gravity Sketch, po mendoja për disa nga specifikat, si p.sh., këndimi i pjesëve të sipërme të pistës, kështu që ato ishin pak më aerodinamike ndërsa udhëtonin përsëri në pjesën e përparme, duke e vendosur pistën lart në qendër për të pastruar më mirë pengesat. Duke shtuar një krah të pasmë që vepron më shumë si një parafango sesa një element aero. Gjithashtu, mendova se sa më shumë xhami në tendë do ta ndihmonte përdoruesin të ndihej më pak i “i mbyllur” në kafaz nga gjurmët. Mendoj se ky ishte gjithashtu një ushtrim në përmasa, duke u larguar nga pamja tipike anësore dhe si ta ribalancojmë atë”, vuri në dukje më tej stilisti.

Gjurmët të fuqishme e të spikatura

Hritzkrieg beson se gjurmët e makinës do të jenë tipari më i rëndësishëm dhe inovativ i automjetit të tij.

“Unë pres (në kokën time) që kjo gjë nuk do të ketë nevojë për një sasi të çmendur fuqie (dhe peshë që vjen me të) për t’u ngritur edhe në dunat më të thepisura. Do të ishte gjithashtu një përvojë mjaft luksoze të mos ngecesh kurrë, kurrë të kesh një të sheshtë dhe të jesh në gjendje të rrëshqisësh. Duke menduar për këtë më shumë, meqenëse gjurmët peshojnë më shumë se gomat, mund t’i përdorësh kur kërcesh për të korrigjuar këndin tënd në ajër. Në realitet, do të ishte tmerrësisht e ndërlikuar, e di Inxhinierët që po e shohin këtë po drithërohen. Mendoni për grumbullin e pretendimeve të garancisë”, shtoi ai.

Për momentin, makina mbetet një seri imazhesh, por kush e di se ndoshta Lamborghini do të frymëzohet për të krijuar një version real.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu