Koncerti i BDI-së për Marrëveshjen e Ohrit nisi me sharje në gjuhën maqedonase (VIDEO)

Koncerti i organizuar nga ministri i sistemit politik dhe marrëdhënieve ndërmjet komuniteteve Artan Grubi me rastin e 21-vjetorit të Marrëveshjes të Ohrit, filloi me përlotje nga zonja kur ajo u përpoq të lexonte njoftimin për festën në gjuhën maqedonase. Një ditë pas koncertit nuk ka asnjë reagim nga shërbimet e investimit, transmeton InfoShqip.

Prezantuesja e ngjarjes fillimisht foli në gjuhën shqipe dhe kur tentoi të lexonte të njëjtin tekst në gjuhën maqedonase, ajo u përshëndet nga publiku i ri. Ajo u përpoq ta lexojë këtë tekst edhe në gjuhën maqedonase: “Të dashur të pranishëm, sonte na bashkoi kënga, kënga e bukur që do të na kujtojë momentet e bukura të jetës, të rinisë, dashurisë, lirisë, ëndrrave. Dhe sigurisht le t’u tregojmë atyre që kanë disa.”

Zëvendëskryeministri Artan Grubi paralajmëroi më parë për këtë koncert se do të shndërrohet në një nga festivalet më të mëdha rajonale, multikulturore, unifikuese.

Festivali i titulluar Festivali i Paqes kaloi pa asnjë këngëtar maqedonas, pasi dy të paralajmëruarit Vlado Janevski dhe Antonija Gigovska e anuluan performancën e tyre./InfoShqip.com


1 Koment

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu