Konflikti me Turqinë, Mitsotakis i përgjigjet Erdogan: Kushdo që shkel kufijtë tanë do dënohet

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i dërgoi mesazhe të qarta Ankarasë gjatë ceremonisë së emërtimit të anijes raketore “Toger Vlahakos” . “Kufijtë tanë janë blu dhe jo gri”, nënvizoi kryeministri ndërsa sqaroi se ujërat grek do të mbeten të pathyeshëm.

“Problemet zgjidhen në mënyrë paqësore dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, kjo është ajo që kërkon populli ynë dhe është një gabim, një gabim i madh, që disa të përpiqen të helmojnë opinionin e tyre publik duke zbuluar armiq atje ku nuk ekzistojnë”, theksoi kryeministri, por theksoi se çdo armë greke është një forcë frenuese paqësore por edhe e legjitimitetit ndërkombëtar.

Duke shprehur falënderimet e tij për burrat dhe gratë e Marinës, Kyriakos Mitsotakis tha se çdo grua dhe burrë grek që mbyll veshët ndaj fishekzjarreve dhe kërcënimeve është mirënjohës ndaj jush.

Kushdo që shkel kufijtë në shekullin e 21-të dënohet” vuri në dukje Mitsotakis dhe e bëri të qartë se nuk ka vend për vizione dhe agjitatorë perandorakë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu