Koreja e Jugut: Bujë me “gafat” e presidentit të vendit në OKB dhe Londër

Një seri gafash dëmtoi vizitën e parë të madhe të presidentit të Koresë së Jugut, Yun Suk-geol, duke bërë që vlerësimi i tij i miratimit të bjerë dhe të ngjallte reagime nga ligjvënësit dhe madje edhe nga partia e tij.

Këtë javë, Yun vizitoi Londrën për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth dhe më pas New York-un – udhëtimin e tij të parë në SHBA – për të marrë pjesë në një sesion të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së përpara se të fluturonte për në Kanada të enjten.

Të mërkurën, teksa largohej nga një ngjarje në New York pas një bisede të shkurtër me presidentin amerikan Joe Biden, Yun, i pavetëdijshëm se mikrofoni ishte ndezur, u dëgjua duke i thënë ministrit të tij të jashtëm, Park Jin: “Sa turp… Satrapët refuzojnë ta votojnë në parlament”. Videoja e lidhur u shfaq nga mediat koreano-jugore dhe u bë virale në rrjetet sociale. Sekretari i shtypit i Kim Eun-hye e hodhi poshtë akuzën, duke shpjeguar se presidenti Yun i referohej parlamentit të Koresë së Jugut, jo Bidenit. Reuters nuk ishte në gjendje të përcaktonte saktësisht se çfarë donte të thoshte Yun.

Ligjvënësit e opozitës akuzuan Yun për fyerje të Bidenit dhe turpërim të vendit të tij pasi fillimisht u raportua se presidenti i Koresë së Jugut do të thoshte se Biden do të ekspozohej nëse Kongresi amerikan nuk miratonte një projekt-ligj për financimin e një nisme globale. Ai u akuzua gjithashtu për “minim të prestigjit kombëtar” duke mos i bërë nderimet e tij mbretëreshës Elizabeth në ditën e parë të vizitës së tij në Londër, të cilën zyra e tij ia atribuoi trafikut në rrugë.

Autoritetet kontrolluan rreptësisht trafikun në rrugët e Londrës pasi në rrugët e kryeqytetit u krijuan radhë të mëdha për të nderuar arkivolin dhe disa nga të ftuarit e rangut të lartë, përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron, u detyruan të bënin nderimet e tyre në këmbë. Ligjvënësit e opozitës koreano-jugore kritikuan gjithashtu Yun për mospjesëmarrjen në një takim zyrtar me Biden dhe kryeministrin japonez Fumio Kishida, duke e quajtur atë një “katastrofë diplomatike”.

Yun dhe Biden kishin planifikuar bisedime jozyrtare në New York, por përfunduan duke pasur vetëm një bisedë 48 sekondash në Fondin Global. Zyra e Yun komentoi se ky ishte një “Plan B” për shkak të ndryshimeve në orarin e Biden dhe theksoi se të dy burrat u takuan gjithashtu në Londër. Vlerësimi i miratimit të Yun, sipas një sondazhi të publikuar sot, ra brenda një jave nga 33 përqind në 28 përqind.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu