Koronavirusi në botë, mbi 11.4 milionë të infektuar

Sipas të dhënave të faqes së statistikave “Worldometers”, në Shtetet e Bashkuara janë regjistruar rreth 55 mijë raste të reja të koronavirusit.

Në tre ditët e kaluara në këtë vend u regjistruan mbi 50,000 raste ditore. Shifra e personave të vdekur brenda 24 orëve është ulur në 250 persona.

Deri më tani, në Shtetet e Bashkuara janë regjistruar 2,935,000 persona të infektuar dhe 132 mijë të vdekur nga Covid-19. Këto shifra e bëjnë ShBA-në vendin dukshëm më të prekur në botë. Pas saj vijnë Brazili, Rusia dhe India.

Autoritetet amerikane kanë frikë se numri i rasteve mund të rritet edhe më shumë këtë fundjavë, ndonëse disa plazhe janë mbyllur.

Ministria e Shëndetësisë e Brazilit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar rreth 35 mijë raste të reja të koronavirusit.

Në këtë mënyrë, rastet e reja e çuan në 1,578,000 numrin e përgjithshëm të personave të infektuar me Covid-19 në shtetin më të madh të Amerikës Jugore.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u shënuan 1.100 të vdekur nga sëmundja e re.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Brazil ka arritur shifrën mbi 64 mijë. Ka shkuar në 30,366 numri i përgjithshëm i viktimave të koronavirusit në Meksikë.

Kjo shifër e vendos vendin e Amerikës Veriore në vendin e pestë në botë, duke e lënë tashmë prapa Francën.

Gjatë 24 orëve të kaluara, në këtë shtet u regjistruan 525 viktima të virusit të ri.

Përpos të vdekurve, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe rreth 6,000 raste të reja të infektimeve dhe numri i përgjithshëm i të prekurve shkoi në 251,165 persona.

Gjatë 24 orëve të kaluara, India i ka regjistruar 24,850 raste të koronavirusit.

Kjo është shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë në shtetin me 1.3 miliard banorë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Familjare ka njoftuar se deri më tani janë regjistruar 673,165 persona të infektuar dhe 19,268 viktima.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu