Koronavirusi, Papa: Koha për ulje armësh në të gjithë botën

Papa Françesku, kreu i Kishës Katolike Romake, mbështeti thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, i cili javën e kaluar bëri thirrje për armëpushim në të gjithë globin, në mënyrë që bota të përqendrohej në luftimin e pandemisë së virusit COVID-19.

Gjatë fjalimit të tij tradicional para besimtarëve të dielën, ai u bëri thirrje të gjithëve që të ndalojnë çdo formë armiqësie dhe të favorizojnë krijimin e një korridori për ndihmë humanitare, përpjekje diplomatike dhe vëmendjen e atyre që janë në një situatë të cenueshmërisë së lartë, raportoi Reuters.

Sipas Papës, mendimet e tij janë me ata që janë të detyruar të jetojnë në grupe, kazerma ushtarake, burg, tha AP.

Të dielën, Papa iu drejtua gjithashtu besimtarëve përmes lidhjes video nga biblioteka e tij private në Pallatin Apostolik.

Numri i vdekjeve nga virusi koronar në të gjithë botën është rritur në 31.045, ku 668.363 njerëz janë infektuar dhe 142,853 shëruar, sipas të dhënave të fundit nga faqja e internetit Worldometers.

Numri më i lartë i të infektuarve, 123.781, është në Shtetet e Bashkuara, me 2222 vdekje, ndërsa vdekjet më të larta në Itali janë 10.023. /tesheshi.com/

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu