Kovaçevski: Qëllimi ynë politik është i qartë, Ballkani Perëndimor duhet të bëhet pjesë e BE-së

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski thekson se qëllimi politik i “Ballkanit të Hapur” është i qartë dhe unik – Ballkani Perëndimor duhet të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian.

Vendi i çdo vendi në rajon është në Bashkimin Evropian. Ne shkojmë në atë mënyrë. Së bashku po evropianizojmë”, ka shkruar kryeministri Dimitar Kovaçevski në profilin e tij në Facebook lidhur me Samitin “Ballkani i Hapur” që po mbahet në Ohër.

Si vende jemi të lidhur ngushtë. Kur ka përparim në një vend, është një nxitje për përparim në fqinjët e tjerë. Është evropiane të ndihmojmë njëri-tjetrin, jo të frenojmë dhe bllokojmë”, shton Kovaçevski.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu