Kremlini e mohon: Putinit nuk i është bërë atentat

Teksa rreth 2 ditë më parë po qarkullonte një lajm se presidentit të Rusisë, Vladimir Putinit, i ishte bërë një atentat teksa ai ishte duke udhëtuar me limuzinën e tij, Kremlini zyrtar i ka mohuar këto lajme.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka mohuar pretendimet se ka pasur një atentat kundër presidentit rus Vladimir Putin.

I pyetur nëse raportet, të cilat qarkulluan fillimisht në Telegram, ishin të sakta, Peskov tha jo, sipas mediave shtetërore ruse.

Të mërkurën, britanikja Daily Mail raportoi se limuzina e presidentit rus u godit, pa dhënë asnjë informacion për kohën dhe vendin e incidentit të supozuar. Sipas të njëjtit burim, autoritetet kanë bërë një sërë arrestimesh, ndërsa anëtarët e gardës personale të Putinit janë shkarkuar për shkak se lëvizjet e tij u bënë të njohura. Informacioni specifik fillimisht u transmetua nga rrjeti anti-rus General SVR.

Sipas Daily Mail, “General SVR është një kanal rus në Telegram që publikon rregullisht informacione të supozuara konfidenciale për Putinin dhe Kremlinin.

Ndërsa disa janë të kujdesshëm ndaj gjeneralit SVR, të tjerë thonë se është një nga kanalet e pakta të spikatura anti-Putin në Rusi që ofron një pasqyrë të asaj që po ndodh realisht në Kremlin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu