Kurti: Kosova dhe Maqedonia duhet të punojnë së bashku që Serbia të mos përhapë interesin e Rusisë dhe Kinës në rajonin tonë

Qeveria e Kosovës njoftoi se presidenti i saj Albin Kurti ka marrë ftesë nga homologu i tij maqedonas Dimitar Kovaçevski për të marrë pjesë në samitin “Ballkani i Hapur” që do të mbahet më 7 dhe 8 qershor në Ohër, të cilës i është përgjigjur me një letër kryeministrit maqedonas. Ministri, në të cilin përsëriti kundërshtimin e tij ndaj iniciativës së ndërmarrë nga Maqedonia, Serbia dhe Shqipëria, tha korrespondenti i MPB-së nga Prishtina, transmeton InfoShqip.

“Republika e Kosovës mirëpret bashkëpunimin rajonal të bazuar në parimet e barazisë, nga i cili në fund do të përfitojnë qytetarët. Për këtë qëllim, ne jemi të angazhuar në mënyrë aktive në Procesin e Berlinit, i cili mbulon shumë iniciativa rajonale, duke përfshirë Tregun e Përbashkët Rajonal (CRM), i cili u miratua nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në Samitin e Sofjes në vitin 2020 dhe i cili mbështetet plotësisht. nga Bashkimi Evropian.” thuhet në letrën e kryeministrit të Kosovës drejtuar homologut të tij maqedonas.

Sipas kryeministrit të Kosovës, Prishtina dhe Shkupi duhet të punojnë së bashku “për të parandaluar Serbinë nga përhapja e interesave të saj ruse dhe kineze” në rajon.

Duke pasur parasysh vlerat tona të përbashkëta, është në interesin tonë që të punojmë së bashku për të parandaluar Serbinë që të përhapë interesat e saj ruse dhe kineze në rajonin tonë, duke mohuar vazhdimisht pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës dhe duke bllokuar mundësitë e barabarta për qytetarët e Kosovës”, i shkruan Kurti Kovacevskit./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu